Své loňské prvenství v oblasti poradenství při fúzích a akvizicích obhájila společnost Goldman Sachs. Letos se tato americká investiční banka celosvětově podílela na 422 operacích, za něž vybrala poplatky ve výši 2,1 miliardy dolarů. Vyplývá to z předběžných propočtů firmy Thomson Financial.
Na evropském žebříčku si ale letos vedli lépe její konkurenti Morgan Stanley (včera zároveň oznámil, že v uplynulém finančním roce zvýšil svůj čistý zisk o 51 procent na rekordních 7,47 miliardy dolarů) a Citigroup. Důvodem je podle pozorovatelů fakt, že společnost Goldman Sachs je na starém kontinentu často sama aktivní jako kupec nejrůznějších firemních podílů, čímž na své potenciální zákazníky může působit jako konkurent.
Citigroup si polepšila pozici i v rámci celkového žebříčku, když se posunula z loňského pátého na letošní druhé místo. Vytlačila tak Morgan Stanley, který klesl o jednu příčku na třetí stupínek.
Celkem letos došlo na celém světě k fúzím a akvizicím v hodnotě 3,6 biliónu dolarů, čímž byl překonán dosavadní rekord 3,4 biliónu z roku 2000. Rekordní byl přitom také počet nepřátelských převzetí, kterých bylo 157.
Příjmy bank z poplatků za poradenství stouply podle Thomson Financial z loňských 26 na téměř 31 miliard dolarů. Největší letošní transakcí byla koupě telekomunikační společnosti Bellsouth firmou AT&T. Její hodnota dosáhla 89 miliard dolarů. Na druhém místě bylo převzetí španělského energetického koncernu Endesa německým Eonem, který zaplatil 71 miliard dolarů.
Banky kromě toho profitovaly také z emise akcií, jejichž hodnota letos rovněž dosáhla rekordu - 98 miliard dolarů. Největším trhem pro prvotní emise akcií byla Čína, kde na burzu vstoupily banky ICBC a Bank of China. Hodnota těchto transakcí činila 22 respektive 11 miliard dolarů. Na druhém místě se v emisích umístily Spojené státy.
Odborníci předpokládají, že i v příštím roce se bude investičním bankám dařit. Zdůvodňují například tím, že vývoj na akciových trzích je příznivý a výsledky firem dobré.
V "tíživé" situaci jsou navíc i investoři. Nasbírali totiž rekordní množství finančních prostředků, které nyní musí investovat. "Hledají proto nejrůznější cíle k převzetí, což trh bude hnát kupředu i v roce 2007," tvrdí Kai Tschöke, který je u Morgan Stanley zodpovědný za fúze a akvizice v Německu.
"Na tento trh bude mít dopad také celosvětový trend ke konsolidaci," dodává Kai Lucks, předseda německého Spolkového svazu Mergers & Acquistions. Vidět je podle něj tento vývoj především v bankovnictví a pojišťovnictví, ale také v segmentu telekomunikací, ocelářství či dráhy.
"Trend k mezinárodním transakcím je silný především v Evropě," míní Andreas Raffel, šéf soukromé banky Rothschild v Německu. Očekávat se podle něj dá příchod kupců ze zemí, jako jsou Rusko, Indie, Střední východ a částečně i Čína.
Zřejmě nejznámějším příkladem tohoto trendu je letos převzetí francouzsko-lucemburského ocelářského koncernu Arcelor indickou firmou Mittal Steel.


061220_22_1.gif