Koruna letos vůči společné měně eurozóny posílila skoro o pět procent. Tento rok se obchoduje v průměrném kursu 28,37 za jedno euro proti loňskému průměru 29,78 koruny. Vůči americkému dolaru pookřála dokonce o 5,8 procenta - z loňského průměru 23,96 koruny za USD na letošních zhruba 22,65.
Koruně vydatně pomáhají velmi dobré zprávy z české ekonomiky, jejíž HDP loni vzrostl o 6,1 procenta a letos to nejspíš bude těsně pod šesti procenty. Silný růst - jeden z nejvyšších v rámci OECD - byl až dosud provázen rostoucím přebytkem obchodní bilance. Ten by se měl letos zvýšit na zhruba 45 miliard korun proti loňským 38,6 miliardy.
Koruně také letos pomohl solidní příliv přímých zahraničních investic. Zdejší měnu poptávají i finanční investoři. Důvod? Česká ekonomika v rámci rozvíjejících se trhů nepatří mezi ty, které čas od času investorům nachystají hodně nepříjemné překvapení. Navíc, díky nízkým úrokovým sazbám, se v ní nepohybuje příliš mnoho spekulativního kapitálu. Měna je tak - na rozdíl třeba od maďarského forintu mnohem stabilnější. Proti posilování koruny působí odliv dividend do ciziny. Měna to letos - jako obvykle - pocítila od počátku června do poloviny července, kdy slábla.
Experti se shodují, že koruna bude v následujících dvou až třech letech posilovat zhruba o tři procenta ročně. Koncem příštího roku by se tak mohla směňovat za 27,20 až 27,40 za jedno euro. Její kurs podpoří také vyšší sazby České národní banky, která musí držet pod kontrolou inflaci.
Přijme-li Česko euro kolem roku 2012, mohlo by svoji měnu směnit v poměru 24 až 25 koruny za euro.

 

061221-hx08a.jpg

 

 

061221-hx08b.jpg