Nejvíc se bere v Praze, nejmíň na Olomoucku


V České republice si tradičně nejvíce vydělávají Pražané, jejichž průměrný plat letos převýšil 24 600 korun. V příštím roce mají pražské mzdy dosáhnout v průměru 27 tisíc.
V průměru jsou ovšem zahrnuty i platy poslanců parlamentu, kteří tvoří platově nejvyšší a zároveň nejvíce vyrovnanou profesní skupinu v zemi. Letos bral poslanec včetně nezdanitelných náhrad 98 100 korun, v příštím roce se základní platy a náhrady poslancům zvyšují na 104 800 korun za měsíc.
Nejméně si lidé naopak vydělávají v Karlovarském kraji a na Olomoucku, kde průměrné mzdy letos nepřevyšují 16 600 korun.
Nejlukrativnějším odvětvím se staly informační technologie, kde si lidé ve třetím čtvrtletí průměrně vydělali 44 500 korun hrubého za měsíc.
"Platy v sektoru informačních technologií letos vzrostly až o deset procent, ale jen u žádaných profesí," řekla Olga Svobodová, personální ředitelka společnosti S&T Services.
Nejméně se podle ní zvyšují mzdy specialistům na hardware, jichž je na trhu nadbytek. "Naopak největší poptávka je po zkušených vývojářích, po systémových inženýrech se specializovanými certifikacemi Cisco či Microsoft a po konzultantech s hlubokými odbornými znalostmi," dodala Svobodová.
Mzdy v informačních technologiích se pohybují od třiceti tisíc pro mladé začínající pracovníky až po osmdesát tisíc, jež měsíčně berou zkušení specialisté. V příštím roce se v oboru (který je vedle bankovnictví v Česku nejlukrativnější) očekává nejméně sedmiprocentní růst, průměrná mzda by se tak měla vyšplhat ke 48 tisícům korun.
Počítačové experty ale začínají dotahovat i kvalifikovaní lidé z továren.
"Výrazně roste poptávka po technických specialistech ve strojírenství a elektrotechnice, jejich mzdy se začínají blížit platům IT specialistů. I japonské firmy, které dosud zastávaly úspornou mzdovou politiku, nyní nabízejí i padesát tisíc korun za pozici ve středním managementu," říká Jiří Sova z personální agentury Grafton Technologies.