První ráno roku 2007 bylo v Lublani mlhavé, ve vzduchu byla cítit síra z velkolepého ohňostroje a ulice byly posety odpadky. Lidí je venku překvapivě hodně, mnoho z nich ještě nešlo spát, atmosféra je totiž slavnostnější než jindy: Slovinci se jako první z nových členských zemí EU vzdali svého tolaru a přijali společnou měnu euro.
Jako stovky dalších i já vyrážím hned na Nový rok po ránu k nejbližšímu bankomatu zjistit, jak systém funguje. První slavnostní a bezproblémový výběr provedl sice už po půlnoci ministr financí Andrej Bajuk za asistence guvernéra Slovinské národní banky Mitji Gaspariho, ale nedá mi to, abych si nevyzvedl pár svých čerstvých slovinských eurobankovek.
Podobně zvědavých obyvatel Lublaně je hodně. "Babička byla v bance už v půlce prosince, chtěla si peníze prohlédnout a dobře se připravit," směje se studentka Marina Pavlovičová a schovává do peněženky ke starým tolarům deseti- a dvacetieurové bankovky, jediné, které bankomaty zatím vydávají. "Nerada se tlačím ve frontách a věřila jsem, že systém bude fungovat tak, jak slibovali."

V bankách bez problémů

V centrální bance i jednotlivých komerčních bankách měla technická oddělení pohotovost celou noc. Všude byl přítomen také nejvyšší management pro případ, že by bylo potřeba rychle rozhodovat v krizových situacích.
Přechod na euro však proběhl zcela bez komplikací a ráno ve čtyři hodiny už fungovaly všechny terminály pro karty a zhruba osmdesát procent bankomatů. Převedení systému bylo naplánováno tak, že bankomaty nebyly v provozu od jednadvacáté hodiny do půlnoci, zpátky do systému se připojovaly postupně. Terminály byly odpojeny ve 23 hodin, platit kartami šlo opět po první hodině ranní.
Na první procházku se psem v roce 2007 vyrazil k bankomatu také Klemen Rozman. "Eurobankovky jsou všude stejné, a to mě trochu mrzí. Tolar ilustroval naši národní historii a bylo pěkné ho držet v ruce," komentuje vzhled peněz pan Klemen. "Nu což, teď máme pro změnu pěkné mince, jejich motivy se mi opravdu líbí," dodává a hrdě mi ukazuje rubové strany několika mincí s historickými motivy.

Slovinci euru věří

Slovinské euromince bylo možné koupit v bankách s předstihem. Do Slovinska dorazily v přísně střeženém konvoji z razírny z Finska na konci listopadu. Při té příležitosti média začala upozorňovat občany na výrazně vyšší hodnotu mincí, než na jakou jsou Slovinci zvyklí.
Zvlášť starší generace jsou odjakživa zvyklé počítat v tisících. Milionářem je každý, kdo vlastní jakoukoliv nemovitost nebo třeba jen nejlevnější nové auto. Pro větší částky proto lidé v každodenním styku uváděli ekvivalent v eurech. Možná i proto požívá ve Slovinsku euro vážnosti už od svého uvedení v roce 2002 v jiných evropských zemích. V žádném výzkumu veřejného mínění v průběhu uplynulých let neklesla důvěra v evropský peníz pod 60 procent a většinou byla vyšší než důvěra v domácí tolar.
V posledních měsících před svým zrušením sice tolar euro předčil, ale to lze podle sociálních psychologů přičíst jistému sentimentu vůči měně, která mimo jiné symbolizuje osamostatnění Slovinska v roce 1991.

Obchodníci zdražují

Od bankomatu na hlavním lublaňském náměstí spěchá do jediného otevřeného obchodu Meta Križnarová. "Víte, jsem ráda, že máme evropské peníze. Jediné, co mi dělá starosti, je zaokrouhlování cen nahoru," ukazuje paní Meta prstem k nebi. "Jen se na to podívejte, všichni slibovali, že nebudou zdražovat, a když si pak doma spočítám cenu nákupu, zjistím, že lžou."
Velcí i malí obchodníci začali téměř bez výjimky zaokrouhlovat ceny na celá eura nebo desetiny už v průběhu roku. K samotnému zdražování nahrává i fakt, že sami kupci mnohdy považují místa za desetinnou čárkou za zanedbatelná.
Úřad na ochranu spotřebitelů sice pravidelně vydává přehledy zdražení a upozorňuje na nejdrastičtější případy, ale většinou bez výsledku. "Nemáme žádné pravomoci a zdražení podle zákona není trestný čin ani přestupek, takže obchodníkům nehrozí žádná sankce, jak tomu bylo například v Rakousku," uvedla pracovnice úřadu.
Vláda sice rozdala Slovincům upravené kalkulačky pro snadný přepočet, ale většina lidí je nepoužívá. Srovnávání cen bude minulost už velmi záhy. Tolarem budeme moci platit do 13. ledna 2007, pak jej budeme moci do konce března vyměnit za eura v jakékoliv bance, od dubna pak bude tolary vykupovat pouze národní banka.
Přes všechny potíže Slovinci tolar vítají. "Ono je nakonec jedno, čím platíte. Hlavně na to, co chcete koupit, musíte mít," shrnul pragmatismus Slovinců v televizní anketě důchodce z Mariboru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist