Zemědělci musí najít jiné zdroje příjmů

Velká část evropských zemědělců si bude muset co nejdříve najít jiný zdroj příjmů. Jinak totiž nepřežijí radikální snížení evropských dotací, jež se čeká v příštím desetiletí.
Varuje před tím žena, která bude mít reformu Společné zemědělské politiky (CAP) z velké části na starosti. Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová tvrdí, že zemědělství v celé EU čeká revoluce.
"Lze čekat nárůst počtu zemědělců na částečný úvazek. Budou žít na venkově, ale budou potřebovat příjem ze sektorů mimo zemědělství," citoval ji list The Financial Times.
Zemědělské dotace, které letos dosáhnou 45 miliard eur, tvoří největší část společného rozpočtu unie. Po roce 2013 jich má zbýt jen část. Reforma CAP má být součástí celkové rozpočtové reformy, již chce EU připravit v letech 2008 až 2009. Bude ji tak mít na starosti i Česko, jež bude v první polovině roku 2009 unii předsedat.
"Každý ví, že bude k dispozici méně peněz. Pojďme se tedy bavit o tom, jak se na to připravit," řekla Fischerová-Boelová.
"Jiné příjmy než ze samotného zemědělství budou stále významnější i pro naše zemědělce," potvrzuje ministryně zemědělství Milena Vicenová. "Nepůjde přitom jen o často zmiňovanou agroturistiku, ale důležitým zdrojem příjmů budou třeba i práce pro obce," dodává. I na tyto práce přitom zemědělci dostanou dotace z nového programu pro rozvoj venkova.
Eurokomisařka slibuje CAP výrazně zjednodušit tak, aby evropské zemědělství fungovalo skutečně podle tržních pravidel.
V prosinci již navrhla první reformní krok - zrušení intervenčních výkupů kukuřice. Letos se má zaměřit na reformy ovocnářství a vinařství. Žádá zrušení všech intervenčních nákupů i veškerých kvót včetně mléčných. Chce rovněž zvrátit rozhodnutí z roku 2003, díky kterému mají nárok na dotace vlastníci půdy již od 0,3 ha, a zároveň stanovit maximální limit dotací na jedno hospodářství.
Proti snižování dotací je řada zemí EU v čele s Francií. Podle eurokomisařky ale i tyto země uznávají nutnost reformy. "Všichni chápou, že se svět mění, i když se nám to nemusí líbit," tvrdí Fischerová-Boelová.