Robert Břešťan

Do dvou dnů chce mít Mirek Topolánek jasno. Buď dá jeho včera jmenovanému kabinetu důvěru ČSSD jako celek, nebo začne hledat podporu mezi jednotlivými poslanci sociální demokracie.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek reagoval okamžitě. "Program vlády je takový, že neumožňuje, abychom ho podpořili," tvrdí Paroubek. Jednání se přesto nebrání. Pod podmínkou, aby probíhalo za přítomnosti novinářů.
To, že vládě hlas nedají, včera oznámili i komunisté. Trojkoalice podporu vyjednánu nemá. Aby uspěla, musí najít alespoň jednoho levicového poslance, který by vládu podpořil či ji alespoň absencí při hlasování o důvěře toleroval. Topolánkova vláda disponuje pouze stem poslaneckých hlasů.

Bez slibů věrnosti
Premiér plánuje, že všem 74 zákonodárcům zvoleným za ČSSD adresuje dopisy s výzvou k jednání. "Projekt je akceschopný a přijde mi poctivý. Buď budou reformní kroky, nebo přechod k předčasným volbám," říká Topolánek.
ČSSD se o hlasy svých poslanců nebojí. "Není nutné dělat žádné sliby věrnosti. Pro takto pojatý program nemůže zvednout ruku žádný z poslanců," je přesvědčen Paroubek. Vztahuje se to prý i na poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří stojí mimo klub ČSSD. Oba poslanci včera nebrali své mobilní telefony. "Vláda by byla ustavena na zradě. Přeběhlík je imaginární postava, jejíž jméno nikdo nezná," poznamenává Paroubek.
I když ústava dává nové vládě pro žádost o důvěru třicetidenní lhůtu, trojkoalice chce před poslance předstoupit mnohem dříve.
"Nebudeme zdržovat. Bude záležet na tempu jednání a na vypracování programového prohlášení vlády. To by mělo být hotovo příští středu," říká Topolánek.
On i předseda Strany zelených Martin Bursík vidí budoucnost jasně - buď vláda získá důvěru, nebo se podaří prosadit předčasné volby.

Lidovci pro třetí pokus
Naopak předseda KDU-ČSL Jiří Čunek je před třetím pokusem připraven jednat s ČSSD o společné vládě ODS, ČSSD a lidovců. "Jednat bychom měli. Na straně KDU-ČSL není nesmiřitelný postoj k tomu, že bychom s tou druhou stranou nemohli vládnout. K novým volbám potřebujeme jak sociální demokracii, tak ODS. Nebo dojděme k dohodě na společné vládě," říká Čunek. Nakloněna jednání s ČSSD je zřejmě i část vnitrostranické Topolánkovy opozice. A po případném neúspěchu druhého pokusu se v ODS očekává bouřlivá diskuse o budoucím působení Mirka Topolánka v čele strany.
Při slavnostním jmenování na Pražském hradě se Topolánek oproti zvyklostem ke slovu nedostal. Mikrofon měl přistaven pouze prezident. "Celá česká veřejnost a já s ní budeme sledovat, jak se v následujících dnech ujmete svých funkcí a stejně tak budeme napjatě sledovat, jak proběhne hlasování o důvěře," poznamenal Klaus.
Mezi prvními Topolánek uvedl včera do funkce ministry za Stranu zelených. Právě ty prezident kritizoval ve složení vlády nejvíce.

070110-01.jpg
Prezident Václav Klaus včera jmenoval druhý kabinet Mirka Topolánka: (první řada zleva) Petr Nečas, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí, Dana Kuchtová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Džamila Stehlíková, ministryně bez portfeje - předsedkyně poradních orgánů vlády, prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek, Vlasta Parkanová, ministryně obrany, Helena Třeštíková, ministryně kultury, Jiří Čunek, místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj. (Druhá řada zleva) Petr Gandalovič, ministr zemědělství, Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu, Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti, Aleš Řebíček, ministr dopravy, Ivan Langer, ministr vnitra a informatiky. (Třetí řada zleva) Miroslav Kalousek, ministr financí, Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti, Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví, Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí, Cyril Svoboda, ministr bez portfeje - předseda legislativní rady vlády, Martin Bursík, místopředseda vlády a ministr životního prostředí.