Čínské akcie stojí přes bilion dolarů. Mezníku dosáhl i jüan
Čínský "drak" získává stále další úspěchy. Hodnota akcií z říše středu předevčírem překonala jeden bilion dolarů. Poprvé v historii byla navíc včera čínská měna jüan silnější než hongkongský dolar. Ekonomika totiž už několik let roste v dvouciferných číslech - kolem deseti procent ročně. Z toho těží i cenné papíry a měna.
"Čínský akciový trh bude i nadále získávat na významu," říká k tomu Li Chuej-jung ekonom z firmy Šen-jin and Wan-kuo, která obchoduje s cennými papíry v Šanghaji.
"Podle našich odhadů totiž ekonomika dále poroste rekordním tempem, a do roku 2010 sesadí z třetího místa na světě ekonomiku německou," dodal.
Čína v letošním roce předběhla Velkou Británii a v současnosti je její hospodářství čtvrté největší na světě.
Hodnota akcií na burzách v Šangaji a Šen-čenu vyrostla za poslední rok na trojnásobek a vyhoupla se na 1,01 bilionu dolarů. Může za to rozhodnutí čínské komunistické vlády povolit obchodování s akciemi státních firem v celkové hodnotě 200 miliard dolarů.
Loňský rok se navíc nesl i ve znamení rekordních primárních emisí akcií (IPO). S dosud vůbec největším IPO na světě za 21 miliard dolarů přišla čínská banka ICBC. Její akcie od té doby vyrostly o sedmdesát procent.
"Jestli vláda bude pokračovat v rozsáhlém prodeji akcií státních firem, může brzy čínský trh cenných papírů dohnat Japonsko," myslí si Lin Tchung-tchung z investičního fondu Jintrust Fund Management, který spravuje britská banka HSBC.
Pro srovnání: japonský trh má hodnotu asi 4,7 bilionu dolarů. Nejvíce peněz se otočí v USA, kde cena všech akcií činí 17,4 bilionu.
Počet akcií v říši středu sice zřejmě dál poroste, s jejich cenou už to ale bude podle analytiků horší. Čínské cenné papíry jsou totiž příliš drahé.
"Akcie vyrostly za poslední rok příliš. Rozhodně bych je teď nenakupoval," říká Čchen-š'te z GF Fund Management v jihočínském Kuank-Čou.
Posilovat by naopak měla i nadále čínská měna. Čína v červenci 2005 nechala jüan revalvovat o dvě procenta a uvolnila kurzový režim. Od té doby čínská měna získala dalších zhruba pět procent.
To, že Peking dovolil růst měny nad kurz honkongského dolaru, by mohlo mít dopad na vztah jüanu k americkému dolaru. Podle obchodníků to znamená, že Čína je připravena na další kolo zhodnocování své měny.
Uvolnění kurzu jüanu po Pekingu opakovaně požadují američtí činitelé, podle nichž je kurz čínské měny uměle nízký, což dává Číně nekalé obchodní výhody.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist