"Železný" šéf testuje své limity


Mike Zafirovski, šéf kanadské společnosti Nortel Networks, prožil loni v březnu šok. Finanční ředitel mu sdělil, že firma bude muset přehodnotit své finanční výsledky, již potřetí od roku 2003. A přitom, když v listopadu 2005 nastupoval Zafirovski do šéfovské funkce, byl přesvědčován, že veškerá pochybení v účetnictví byla zažehnána.

Běh k cíli se značně zpozdil

Tato zpráva zpozdila šéfovy ctižádostivé plány na oživení tohoto prodělečného výrobce telekomunikačních zařízení. Měl za sebou obdivuhodnou kariéru - 25 let šplhal po náročném manažerském žebříku u společnosti General Electric a pak byl pět let druhým nejvyšším manažerem v Motorole. Když byl koncem roku 2003 za šéfa této firmy vybrán jiný kandidát než on, rozhodl se hledat štěstí jinde.

Po neúspěšných pokusech stát se šéfem jiných firem, například Hewlett-Packard, byl správní radou otřesené společnosti Nortel vybrán na šéfovskou pozici. A zjistil, že být v čele je mnohem obtížnější, než očekával. S neochvějnou pravidelností se začaly vynořovat stále nové neočekávané problémy. Další pochybení v účetnictví. Žaloby poškozených investorů, jež mohly vést k bankrotu. Skeptičtí investoři. Nešťastní zaměstnanci. Nortel se potýkal s těžkopádným řídícím systémem, nadměrnou podnikovou byrokracií a povážlivě klesajícím úvěrovým ratingem.

To ho donutilo pracovat sto hodin týdně, kdy na spánek většinou vybyly denně jen čtyři hodiny. Vysoký a štíhlý třiapadesátiletý Zafirovski s pronikavýma modrýma očima, který mluví rychle jako kulomet, je tvrdý bojovník. Získal v trojboji titul železného muže a osmkrát běžel maraton.
I když Zafirovski dosáhl svého a stal se šéfem velkého podniku, uvědomoval si, že hodiny neúprosně tikají a šéfové v severní Americe jsou drženi na kratší oprati než kdy dříve a musí čelit aktivnějším správním radám a netrpělivým akcionářům. Stále více šéfů severoamerických podniků je nuceno nedobrovolně odejít ze svých pozic. Předloni tento osud potkal podle průzkumu 35 procent šéfů a loni tento trend pokračoval. Členové správní rady Nortelu ovšem Zafirovskému slíbili, že bude mít při řešení problémů volnou ruku. Ale i tak je riziko výkonu této vrcholné funkce velmi vysoké. Byl čtvrtým šéfem podniku za čtyři roky.

Kdysi byl Nortel perlou v koruně kanadského podnikatelského světa, ale od roku 2004 se vzpamatovává ze skandálu, neboť jeho manažeři falšovali účetnictví tak, aby se ztráty proměnily v zisky, a oni brali milionové bonusy.
Mike Zafirovski byl vybrán, aby svými rozsáhlými manažerskými zkušenostmi obrátil nepříznivý vývoj Nortelu. "Železný muž" Zafirovski se narodil v Makedonii a přestěhoval se do Spojených států s rodinou až ve svých šestnácti letech. Neuměl ani slovo anglicky, ale díky své usilovnosti a píli získal později stipendium na Edinboro University, kde studoval především matematiku, ale projevily se tam i jeho vůdcovské schopnosti - stál v čele univerzitního družstva v americkém fotbalu a v plavání. Po studiích nastoupil ke společnosti General Electric a výborně si tam vedl.

Správní rada Nortelu učinila Zafirovskému štědrou nabídku. Nástupní roční plat 1,2 milionu dolarů, bonus od 1,8 až 3,6 milionu a akcie v hodnotě 7,5 milionu dolarů. Nový šéf se rozhodl snížit podnikovou byrokracii, srazit desetistupňovou strukturu řízení na sedmistupňovou, omezit administrativní náklady a výdaje na výzkum a vývoj.

Odvrátil hrozící bankrot

Jenže než stačil cokoli z toho realizovat, vyvstal nečekaný problém. Na Nortel podali poškození investoři dvě hromadné žaloby - chtěli vysoudit za škody způsobené účetními podvody a následným pádem akcií nejméně devět miliard dolarů. Zafirovskému se podařilo přesvědčit rozhořčené akcionáře, že by žalobou způsobili bankrot a podnik zabili. A v tom případě "byste nedostali absolutně nic". "Na všechny z nás jeho vystoupení velmi silně zapůsobilo," řekl jeden z advokátů poškozených investorů.

Zafirovski to však přes obrovský nápor na čas a energii nevzdal. Byl sice zvyklý vždy pracovat velmi tvrdě, ale tentokrát se dřel do úmoru až do ranních hodin. Neklidný spánek vystřídal před šestou hodinou ranní dlouhý běh. Stále si říkal: "Dělám to správně?" - "Neříkají mi lidé jen to, co chci slyšet?" - "Nejsem naivně optimistický a neignoruji varovné signály?"

I přes tento zápřah s akcionáři a investory stačil snížit počet zaměstnanců z někdejších 95 tisíc na 33 tisíc. Velkou pozornost věnoval managementu na všech úrovních, aby lidé pochopili rizika i šance krizového řízení. Na shromáždění 250 manažerů se mu podařilo sjednotit je, i když o tom zprvu pochyboval.
Přes veškerou úpornou snahu však, jak řekl, "jsme pozadu za tím, kde bychom měli být". Správní rada Nortelu nicméně soudí, že Mike Zafirovski pohnul s řešením akutních problémů mnohem rychleji, než to od něho její členové očekávali.