Poučení přes propasti času

Klimatické změny, sopečné exploze, vyčerpání půdy, sucho, hrozba z vesmíru, tlak hladových a kulturně odlišných národů... Nic z toho nechybí ani v dnešním světě. Přesto má současná civilizace oproti předešlým výhody. Disponuje vědou umožňující nepříznivé události do značné míry předvídat. A má i vyspělou techniku, která dává naději na odvrácení katastrofy nebo alespoň na zmírnění následků.
Další pojistkou je globální rozměr moderní společnosti. Pohroma o síle výbuchu Théry by jistě i v současnosti způsobila ekonomický otřes, zvlášť pokud by se odehrála v hustě obydlených oblastech. Rozhodně by ale nezničila civilizaci jako celek. Obranou proti ještě větším přírodním úderům pak v budoucnosti může být expanze do vesmíru.
I tak ale má situace římské říše s dneškem mnoho společného. Římský svět byl dost rozsáhlý, aby jej neohrozily přírodní katastrofy, k nimž za jeho existence došlo. Vojenská, organizační a technická převaha dokázala držet na uzdě nepřátele po dlouhá staletí. Ukazuje se ale, že pro vyspělou technickou civilizaci není největší nebezpečí ve vesmíru, v živlech a většinou ani ve vnějších nepřátelích. Je v samotných lidech.
Úspěšná civilizace chrání jedince proti mnoha nahodilostem, současně jej ale drží v prostředí, které se postupně odtrhává od reality. Boj o přežití nahrazuje bojem o místo ve společnosti, skutečné informace vytlačuje pseudoinformacemi a skutečné události společenskými pseudoudálostmi. Přibývá těch, kteří pro krátkodobý prospěch nevnímají celek, požitkářství vede k úpadku vzdělanosti. Poznávání a vědění nahrazují dogmata a ideologie. Systém ve stádiu úpadku připouští k moci především neschopné či všehoschopné, ve společnosti převládá lhostejnost. Přesně vyhodnotit situaci je v takovém prostředí obtížné, správně zareagovat nemožné.
Poslední císaři Říma už neměli šanci zánik odvrátit. Důležité dnes je, abychom se v podobném postavení neocitli i my. "Historie je učitelkou života," řekl před dvěma tisíci let Cicero. Platí to i dnes a bude to platit, dokud člověk bude člověkem. n

Téma v dnešní rubrice Věda připravil Jan Novák