Manažeři světových koncernů věří v růst ekonomiky
Světová ekonomika poroste nejméně další tři roky. Věří v to alespoň naprostá většina manažerů, mezi nimiž prováděla průzkum poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).
Sázka na expanzi
Z ankety vyplývá, že více než 90 procent z celkových 1100 oslovených ředitelů a šéfů představenstev věří, že v příštích 12 měsících skončí hospodaření jejich společností ziskem. Zhruba stejný podíl firem předpokládá, že kladný výsledek hospodaření vykážou i v dalších třech letech.
V porovnání s rokem 2002 se takřka zdvojnásobil počet společností, které v příštím roce počítají se zvýšením zisku. Manažeři zpravidla očekávají, že jim k tomu napomůže lepší využití nynějších trhů, expanze do zahraničí, fúze a akvizice.
"Generální ředitelé po celém světě, ať již v malých, či velkých společnostech, věří, že jejich společnosti mají potenciál k růstu a že dokážou využít proces globalizace k získání nových trhů a zákazníků a tvorbě nových produktů," komentoval zjištění šéf PwC Samuel A. DiPiazza.
Aby však mohly firmy z těchto příležitostí těžit dlouhodobě, musí podle DiPiazzy dobře poznat a zvládnout rizika spojená s financováním růstu, různorodostí kultur, řízením rozptýlených zdrojů a narůstající světovou konkurencí.
Většina investuje za své
Podle ankety chce téměř 80 procent dotázaných využít k financování předpokládaného růstu vlastní zdroje a méně než 20 procent hodlá získat finance na kapitálových trzích. Deset procent respondentů uvažuje o financování soukromým či rizikovým kapitálem.
Hospodářský růst bude podle manažerů pokračovat v takzvaných BRIC-státech neboli v Brazílii, Rusku, Indii a Číně. Za země, které nabízejí největší příležitosti k růstu, jsou považovány Mexiko, Indonésie, Vietnam, Korea a Turecko.
Anketa se zabývala i expanzí na nové trhy. Takřka polovina firem uvedla, že chce svůj hospodářský růst podpořit fúzí či akvizicí v zahraničí. Nejčastěji zmiňovanou cílovou zemí byly sousední státy. Nejvíce fúzí a akvizic plánují společnosti ze západní Evropy, která je nejpopulárnější i jako cílová oblast. Téměř dvě třetiny respondentů uvedly, že hlavním cílem přeshraničních fúzí a akvizic je přístup na nové trhy a získání nových zákazníků.
Nelze však podle nich podceňovat kulturní odlišnosti, legislativní rozdíly a nečekané náklady.
Za možné překážky růstu označilo 83 procent respondentů přílišnou regulaci. Ve střední a východní Evropě se tři čtvrtiny dotázaných obávají nedostatku kvalifikovaných odborníků.
Oteplování není hrozbou
Rizika, která přímo s podnikáním nesouvisejí, například politická nestabilita, globální oteplování, terorismus, nedostatek ropy a jiných přírodních zdrojů, nebyla hodnocena jako příliš závažná.
Zhruba polovina generálních ředitelů uvedla, že nebudou vynakládat peníze na to, aby jim čelili. Globálního oteplování, klimatických změn a jejich vlivu na podnikání se ale podle výzkumu obává necelá polovina, přesně 40 procent respondentů.
V Asii a Tichomoří se důsledků klimatických změn obává dokonce více než polovina podnikatelů, zatímco ve střední a východní Evropě jen jeden z deseti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist