Do kláštera kvůli vichřici

Už Kosmova kronika vypráví o vichřici, která 30. července 1119 vyvrátila pevnou zeď na Vyšehradě. "Když den se chýlil k večeru, prudký vichr, sám satan v podobě víru náhle od jižní strany na knížecí palác udeřil," píše starý Kosmas. Zmínka o víru může budit podezření na tornádo, další řádky to ale vyvracejí: "Vichřice byla tak prudká, že kdekoliv zuřila, v této zemi svou prudkostí vyvrátila lesy a vůbec vše, co jí stálo v cestě."

Vír tornáda ovšem působí jen na malé ploše, zatímco takto "celostátně" se mohl projevovat pouze orkán.

Ten roku 1139 překvapil samotného knížete Soběslava a jeho vojsko v pohraničních lesích. Za přízeň boží tehdy kronikář považoval fakt, že padající stromy zabily jen sedm členů knížecí družiny. Obecně se to přičítalo svatému slibu jednoho z velitelů, že pokud oddíl z lesa vyvázne, vstoupí do mnišského stavu.

Větry ostatně měly na Přemyslovce políčeno častěji. Podle záznamu z 8. dubna 1255 zaútočil na knížecí družinu vycházející z Pražského hradu větrný poryv takovou silou, že jednoho jezdce i s koněm smetl z mostu přes hradní příkop.

A tak by se dalo postupovat staletími až do současnosti - katastrofálních orkánů bychom napočítali stovky. Vedle jejich účinků vypadají letošní vichřice jen jako silnější vánek.
(jnk)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist