Investiční pobídky zřejmě v budoucnu budou dostávat pouze technologicky náročné provozy. Počítá s tím vládní novela zákona, kterou včera sněmovna podpořila v prvním čtení.
Novela má zároveň snížit požadavek na minimální investice z původních 200 milionů na 100 milionů korun, aby pobídky mohly získat i středně velké firmy.
"Chceme, aby na investiční pobídky dosáhly i subjekty s více českým kapitálem, které té stávající hranice 200 milionů málokdy byly schopny dosáhnout," řekl poslancům ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Před závěrečným schvalováním novelu projednají výbory hospodářský a pro regionální rozvoj.
Investiční pobídky by podle návrhu měly být poskytovány pouze na nové strojní zařízení, jehož stáří je omezeno na pět let, uvedl ministr.
Novela podle něj zvyšuje minimální podíl strojového zařízení na celkové hodnotě investice na šedesát procent. Minimální investice na celém území země by byla sjednocena na částku 100 milionů korun a minimální investice krytá vlastním kapitálem se má snížit na 50 milionů korun.
Návrh novely zjednodušuje posuzování investičních záměrů, které se budou o investiční pobídky ucházet.
Firmy usilující o podporu státu by v budoucnu podle návrhu měly být rozděleny do dvou skupin podle technologické náročnosti odvětví. Maximální výše pobídek by byla určena podnikům například z leteckého průmyslu, farmacie, výroby počítačů nebo motorových vozidel.
Jan Linhart z úseku daňového poradenství společnosti KPMG řekl, že v případě schválení novely lze díky snížení minimální požadované výše investice očekávat nárůst počtu projektů, kterým budou státní investiční pobídky poskytnuty.
"Je to obdobná situace, jaká nastala po novele účinné od 1. května 2004, kdy došlo ke snížení minimální požadované výše investice ze 350 milionů korun na 200 milionů korun, což s sebou přineslo významný nárůst počtu projektů," uvedl Linhart, podle kterého by pobídky již ale neměly získávat projekty založené na přesunu výroby z jiných zemí.
Linhart podotkl, že od začátku letošního roku byl kvůli změnám v legislativě Evropské unie snížen objem investičních pobídek vyplácených novým projektům, a to z přibližně 50 procent investičních nákladů na 40 procent.
Česká vláda svým nařízením také snížila objem investičních pobídek projektům v odvětvích, jako je například textilní, sklářský či potravinářský průmysl. "Tato opatření spolu se zpřísněními v samotné novele mohou částečně či zcela vykompenzovat dopady na státní rozpočet plynoucí z většího počtu projektů, které se budou kvalifikovat pro investiční pobídky," uvedl Linhart.
Římanův předchůdce Milan Urban (ČSSD) podotkl, že novelu vypracovalo ministerstvo ještě pod jeho vedením, její záměr označil za správný.
Se změnou zákona souhlasí zástupci agentury CzechInvest, která na novele spolupracovala. "Změna ve způsobu poskytování pobídek je logickým vyústěním toho, že se ekonomice daří a příliv investic byl v minulých letech rekordní," řekl šéf CzechInvestu Tomáš Hruda. Souhlas s novelou vyjádřil i Svaz průmyslu a dopravy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist