Fámy se množí: Ovládá Wall Street neviditelná ruka státu?


Jeff Saut pozoruje finanční trhy 36 let, něco takového ale ještě neviděl.
"Za posledního tři a půl roku nedošlo na americkém akciovém trhu k poklesu o více než dvě procenta za den," vypráví tento stratég investiční firmy Raymond James z floridského St. Petersburgu. Něco podobného se od roku 1990 odehrálo teprve čtyřikrát. "Tady se dějí prapodivné věci," míní Saut.
Podobný názor má i mnoho dalších analytiků, a tak se na Wall Streetu množí fámy o tom, že se burzu nahoře snaží udržet sama americká vláda. Ta údajně zasáhne vždy, když se trhu začíná dařit špatně. Akci má vést jakýsi "Plunge Protection Team" čili "jednotka na ochranu před pádem kurzů".
To, co se na první pohled může jevit jako bláznivá teorie o spiknutí, má ale očividně v sobě kus pravdy. Onen "Plunge Protection Team" totiž opravdu existuje - v podobě oddělení Working Group on Financial Markets. V roce 1987 jej po burzovním krachu nechal vytvořit tehdejší prezident Ronald Reagan. Během tzv. černého pondělí, 19. října 1987, se totiž index Dow Jones propadl o 508 bodů, tedy 22,6 %. Tehdejší čerstvě jmenovaný šéf centrální banky (Fed) Alan Greenspan bez dohody s vládou do bankovního systému rychle napumpoval velké množství peněz, a tím tak trhy uchránil před ještě větší katastrofou.
Ke krizovému štábu, který vede ministr financí, patří i šéf Fedu, burzovního dohledu SEC a Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Jejich úkolem nyní je, zajistit "pořádek" na finančních trzích a udržet "důvěru investorů".
"Finanční trhy jsou nyní věcí národní bezpečnosti," říká Bill King, stratég investiční firmy Ramsey King, věřící v tajné poslání "Plunge Protection Teamu". "Vždy, když se trhy blíží ke korektuře, najednou se objeví investoři, kteří prostřednictvím nákupu S&P-Futures podpoří trh," říká. Právě S&P-Futures trh investorům umožňuje, obchodovat s akciemi 500 největších amerických firem na určitou lhůtu.
Zastánci teorie o práci týmu se odvolávají i na bývalého člena vedení Fedu Roberta Hellera. Ten se v roce 1989 otevřeně vyslovil pro přímé intervence Fedu na akciovém trhu, jež by měly zabránit dalším katastrofám. To samé v roce 1997 zmínil i šéf Fedu Greenspan. Krátce nato deník Washington Post poprvé označil "Working Group on Financial Markets" za "Plunge Protection Team". Dalším důkazem je prý i zázračná záchrana insolventního hedgeového fondu Long Term Capital Management v roce 1998 či překvapivé oživení trhu v letech 2002, 2003 a 2005.
Oficiální místa státní konspiraci popírají. "My v tom zahrnuti nejsme," míní oddělení Fedu, které je zodpovědné za finanční obchody banky. "Mohu jen potvrdit, že náš šéf je členem této skupiny," řekl mluvčí SEC. O něco více řeklo pouze ministerstvo financí, podle jehož mluvčí se pracovní skupina nepravidelně schází. "O nějakých intervencích ale nevíme," dodala.
"Dokážu si těžko představit, že celá věc mohla zůstat tak dlouho v utajení," míní Barry Ritholtz, hlavní stratég stejnojmenné výzkumné firmy v New Yorku." Kromě toho jsou dnes hedgeové fondy pro dění na trhu mnohem důležitější, než by mohly být státní intervence. Sto fondů během několika dnů na trhu otočí více než bilion dolarů," říká. Podle něj je proto možné, že tajemným finančním akrobatem není stát, ale fondy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist