Lidé si neumějí říct o vysoký plat
Češi o svých platech raději mlčí. A když už si o něj mají říct, podcení se. To je první dojem ze statistiky serveru jobs.cz, který pro HN zpracoval přehled nabídek a poptávek deseti nejžádanějších profesí v zemi.
Firmy nabízejí například obchodním zástupcům v průměru téměř 62 tisíc korun měsíčně. Samotní adepti na prodavače si však svou práci cení na necelých jedenadvacet tisíc.
"Personalisté nabízejí stále širší rozmezí platů, statistický průměr je pak vyšší. V profesích, kterých je nedostatek, se firmy snaží zaujmout výší platu, aby pracovníka nalákaly," tvrdí Milan Jasný, obchodní ředitel firmy LMC, která server jobs.cz provozuje.
Maximální výše platu ale bývá spojena s dalšími požadavky: člověk musí - s nadsázkou - umět plynně anglicky a korejsky, mít pět let praxe u Billa Gatese a prodávat za týden tolik, co jiný pracovník za měsíc. To dokáže málokdo, a proto se jeho plat většinou ustálí na výši, kterou předpokládal při nástupu.
"Lidé se nepodceňují. Naopak, zvláště mladí uchazeči mají nadsazené představy o svém přínosu pro firmu," popisuje své zkušenosti Jiří Grund, předseda Asociace exportérů. Připustil však, že u nedostatkových profesí firmy nabídky platů nadsazují. "Není problém kvalifikované lidi zaplatit. Oni ale nejsou."
Přístup se liší zejména podle jednotlivých skupin zájemců o zaměstnání: lidé středního a vyššího věku, přicházející z mimopražských regionů či bez zahraničních zkušeností, většinou budoucí plat v novém místě odhadnou přesně.
Naproti tomu sebevědomí mladí programátoři skromností neoplývají. Jsou si vědomi toho, že schopných lidí zabývajících se informačními technologiemi je stále nedostatek.
Rostoucí poptávka "vyhnala" loni jejich platy o pětinu, tedy o pět až osm tisíc nahoru. Představou programátorů byl letos v lednu průměrný plat 55 tisíc korun, firmy však průměrně nabízely 43 tisíc. Přitom o 2700 volných programátorských míst mělo zájem necelých osm set uchazečů.
"Lidem, o které podniky stojí, nabízejí firmy různé bonusy, třeba připlácejí na byt. Někdy ani to nepomůže, protože odborníci nechtějí vyměnit rušný život v metropoli za nudu na venkově," připomněl Jiří Sova z personální agentury Grafton Technologies.
Například společnost Bosch Group ČR absolventům přidává na stěhování do Českých Budějovic. "Půldruhého roku po otevření vývojového centra tam pracují dvě stovky lidí, ale do plné kapacity nám chybí ještě desítky konstruktérů," řekl Pavel Roman, vedoucí komunikace firmy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist