Když se blíží volby, autoritářští vůdci skrývající se za tenkou fasádou demokracie se často uchylují k vytváření „nepřátel“, proti kterým se mohou postavit jako nositelé řešení a jako zachránci. Obviňují zahraniční síly a tvrdí, že se jedná o spiknutí s cílem podkopat národní stabilitu, bezpečnost a tradice. Je to osvědčená taktika, kterou obzvláště dobře ovládá maďarský Viktor Orbán.

Vládnoucí koalice Fidesz–KDNP si od svého opětovného nástupu k moci v roce 2010 běžně vytváří iluzorní protivníky, aby dosáhla politického prospěchu. V roce 2014 byly vnějším nepřítelem „zahraniční subjekty“, které se snaží „prosadit svou moc“ nad obyčejnými Maďary. V roce 2018 to byl americký filantrop maďarského původu George Soros, který byl na billboardech, letácích a napříč vládou podporovanými mediálními kanály výrazně zobrazován jako ten, kdo chystá „plnohodnotný frontální“ útok na maďarský stát. A v roce 2022 to byla občanská společnost a nezávislá média, kdo byl obviněn z toho, že ruku v ruce se spojenci USA „manipuluje“ zpravodajství světového tisku o vývoji v Maďarsku.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co představuje vznik nové opoziční strany TISZA?
  • Jaký vliv má Maďarsko na EU?
  • Jak reagovala Evropská unie na porušování právního státu v Maďarsku?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.