Průtahy podpisu smlouvy s EU jsou podle Rusů umělé


Nová smlouva o spolupráci mezi Moskvou a Bruselem se měla připravovat už od loňského listopadu. Polsko však zahájení rozhovorů vetovalo kvůli pokračujícímu sporu o dovoz masa do Ruska.
"Nejsme příliš znepokojeni těmito zjevně umělými průtahy," řekl ministr Lavrov. Podle něj by měli celou záležitost vyřešit "profesionálové a veterináři".
Rusko zdůvodnilo zákaz dovozu polského masa obavami o jeho zdravotní nezávadnost. To však Varšava odmítá, argumentuje tím, že na unijním trhu nemá problémy.
Platnost současné smlouvy o spolupráci mezi Ruskem a EU vyprší letos v prosinci.
Evropští diplomaté měli jednání v Moskvě využít také k tomu, aby se pokusili najít s Kremlem společnou řeč ohledně Kosova. Unie podporuje plán OSN, který by vedl k faktickému osamostatnění jihosrbské provincie. Rusko chce, aby se Srbové a kosovští Albánci dohodli na přijatelném řešení sami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist