Snímek: Kateřina Hovorková
Cesta do minulosti
Cesta do druhohor začíná v kině. Zhruba osmiminutový film pojednává o vzniku života na Zemi. Nejen malé návštěvníky zaujme trojrozměrnou produkcí, kterou je nutné sledovat se zapůjčenými brýlemi. 3D obraz vyvolává pocit, že padající kameny či tekoucí láva z vybuchlé sopky se řítí přímo na vás. A ta obří prehistorická vosa vám vletí do vlasů! Škoda jen, že film musíte sledovat ve stoje, lavice k sezení chybějí.
Pak se odkryje závěs a zájemci vstoupí do velké, spoře osvětlené místnosti. Obří ještěři tu kroutí hlavami, otevírají ohromné tlamy a vydávají hrozivé zvuky. Zvířata jsou zasazena do prostředí, ve kterém pravděpodobně na naší planetě před těmi dávnými časy žila. Nechybí tu tedy bublající sopka, která tak zhruba po deseti minutách vybuchne. V sále pak na několik sekund zhasnou všechna světla. Někteří malí návštěvníci to opláčou. Expozice je také doplněna pískem, kameny, lebkami a kosterními pozůstatky.
Tyranosaurus i Brachiosaurus
Modely na výstavě jsou poháněny vzduchotechnikou a řízeny počítači. Jejich tělo tvoří kovová pohyblivá kostra, molitanové a skořepinové tělo potažené takzvanou filmařskou kůží. Nejzajímavějším exponátem je dvojice tyranosaurů. Jsou také nejsložitějšími robotickými modely výstavy. Samec je vyobrazen s mršinou triceratopse, kterou právě požírá, a samice pak se svým malým mládětem. Naproti je rodina stegosaurů. Samec, samice a jejich malé mládě se neustále pohybují. Nejdelším modelem výstavy je Brachiosaurus. Na délku má osm metrů, jeho krk pak dosahuje výšky skoro čtyř metrů.
K vidění je tu ještě apatosaurus - matka s hnízdem plným vajec a modely deinonychusů. Tito predátoři právě ulovili samici parasaurolopha. Nad hlavami návštěvníků je pak ještě zavěšen létající pteranodon.
Na konci expozice, u východu, je instalována velká hlava Alosaura, do které mohou děti zezadu vlézt a nechat se vyfotit přímo mezi jeho ostrými zuby. A pokud chcete ještě nějakou jinou vzpomínku na výstavu dinosaurů než jen fotografie, můžete si při odchodu u pokladny koupit třeba plakát Tyranosaura rexe nebo propisku či tričko s obrázkem a logem Dinoparku.
Kateřina Hovorková
Akce
Návrat dinosaurů
Výstaviště České Budějovice, Pavilon B4
Výstava končí 25. února, otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Vstupné je 80 korun, děti, studenti a důchodci zaplatí 50 korun.
Pořadatelem výstavy je zábavní Dinopark v Plzni a ve Vyškově, který je otevřen od dubna do října a představuje scény ze života druhohorních zvířat na rozloze tří hektarů pod širým nebem. V parku je také k vidění velmi vzácný druh borovice z druhohor Wollemi nobilis. Byl objeven výzkumníkem Davidem Noblem v roce 1994 v australské divočině. Rostlina žila na Zemi před 175 miliony let. Součástí parku jsou také dětské paleontologické hřiště, naučná stezka, prodejna suvenýrů a občerstvení.
www.dinopark.cz
www.supervystavy.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist