Domácnostem v zemích Evropské unie (bez Bulharska a Rumunska) nyní slouží zhruba 640 milionů nejrůznějších spotřebičů. Asociace CECED, sdružující jejich evropské výrobce, ve své studii odhaduje, že tyto přístroje v pětadvaceti zemích Evropské unie v roce 2005 spotřebovaly 230 miliard kilowatthodin elektřiny. Ve srovnání s rokem 1995 to bylo o 12 procent méně.
Podle Luigiho Meliho ze zmíněné asociace je to nesporný úspěch. "Naše členské firmy v uvedeném období investovaly do vývoje hospodárnějších spotřebičů kolem 10 miliard eur. Vyplatilo se to," sděluje Luigi Meli na webových stránkách asociace.
Na evropském trhu se ročně prodává 58 - 60 milionů různých spotřebičů, ale výrobci přesto nejsou spokojeni. Poukazují na to, že skoro třetina přístrojů v domácnostech je starší deseti let, a tudíž nehospodárná.
Úsporné pračky i mrazáky
Domácnosti ve vyspělých zemích spotřebují na chlazení a mrazení potravin zhruba osminu elektřiny. V Evropské unii je jich kolem 265 milionů.
Experti poukazují na to, že i lidé v nejbohatších zemích se neradi loučí se starými přístroji, které polykají více energie. Skoro 90 milionů chladniček a mrazáků je v EU starších deseti let.
"Nejlepší chladničky na trhu dnes spotřebovávají asi čtvrtinu toho, co deset let staré modely," říká Luigi Meli.
Automatické pračky, které se nyní prodávají v evropských obchodech, jsou asi o třetinu úspornější než modely z poloviny devadesátých let.
Pračka naplněná pěti kilogramy barevného prádla při teplotě 60 stupňů před dvaceti lety spotřebovala 1,70 kilowathodiny elektřiny a 130 litrů vody. Dnes je to méně než kilowatthodina a 49 litrů vody, uvádí německý ústav Öko Institute.
Domácí hospodyňku přijde jedno vyprání asi na čtyři koruny. Zatím, neboť cena elektřiny dále poroste. Sušení prádla je mnohem dražší. Jedna várka vyjde asi na 12 korun. Návod, který doporučují spotřebitelské časopisy, je jednoduchý. Kdo může, měl by prádlo raději sušit jako babičky - na větru a slunci.
Zlevnit vaření může i pánev
Elektrický sporák v kuchyni si podle expertů vezme 10 až 15 procent elektřiny, kterou domácnost spotřebuje. Například litrová konvice plná vroucí vody přijde českou domácnost asi na 50 haléřů, hodina pečení v elektrické troubě zvýší účet za elektřinu asi o sedm korun (podle propočtů z konce loňského roku).
Hospodyňka, která se naučí vypínat elektrický sporák v pravý čas a využít takzvanou zbytkovou energii, může také něco ušetřit. Litinovou plotýnku se doporučuje vypnout o deset minu dříve, než je plánovaná doba vaření, a sklokeramickou o pět minut dříve, doporučují spotřebitelské časopisy.
Důležité je nejenom používat pokličky, ale i to, aby dno hrnce či pánve odpovídalo velikosti plotýnky. Kdo na velký vařič postaví malou pánev, velkou část energie promrhá. Odborníci také doporučují investovat do nákupu tlakového hrnce. Zkracuje dobu vaření, a šetří přibližně třetinu energie.
Otužilejší zaplatí méně
Nejvíce elektřiny evropské domácnosti spotřebují na vytápění a ohřev vody. Snížením teploty v bytě o jeden stupeň Celsia se ušetří asi šest procent energie. Rakouský expert Volker Lehmkuhl uvádí, že na vytápění čtverečního metru obytné plochy "padne" 250 kilowatthodin ročně. Zhruba to odpovídá pětadvaceti litrům ropy.
Až deset procent energie lze ušetřit jenom tím, že se zkrátí záclony a závěsy překrývající radiátor.
Domácnost může hodně ušetřit také v koupelně. Ohřát v elektrickém bojleru sto litrů vody přijde na pětadvacet až třicet korun. Pokud si čtyřčlenná rodina denně dopřává horkou lázeň, pak se jí účet dost prodraží. Sprcha s úspornou hlavicí ve srovnání s vanou uspoří až dvě pětiny teplé vody.
Kolik stojí provoz domácích spotřebičů
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist