Reformy zdravotnictví? Maďaři se bouří

/Od našeho spolupracovníka/
Proti rychlosti a šíři zaváděných reforem protestuje dosud nejvíce obyčejných lidí i lékařů a zaměstnanců nemocnic. Lidé od minulého týdne takřka denně protestují proti očekávanému uzavření méně vytížených zařízení a propouštění personálu.
Všichni navíc budou muset od poloviny února platit oficiální poplatek za návštěvu lékaře nebo pobyt v nemocnici ve výši tři sta forintů (cca 35 Kč). Maďaři byli přitom dosud zvyklí u lékaře platit neoficiálně velké částky. O této korupci všichni věděli, stejně jako o katastrofálním stavu zdravotnictví.

Mnoho změn naráz

Liberální ministr zdravotnictví Lajos Molnár svým velice rozhodným prosazováním nepopulárních, leč nezbytných novinek přichystal pro zdravotníky i pacienty najednou mnoho změn.
Ministrův zásadní postoj vyvolává nesouhlas nejen lékařů a pravicové opozice, ale také u části socialistů, většího vládního partnera liberálních svobodných demokratů. Nelíbí se jim zátěž, která na obyvatele najednou dopadá, neboť se zároveň zdražují i další služby a energie, a vládní tábor kvůli tomu ztrácí podporu obyvatel.
Současné zásahy do fungování zdravotnického systému přirovnávají jejich kritici k pacientu, na kterém lékaři provádějí současně několik komplikovaných operací. "Poplatky za zdravotnické služby jsou špatné," řekl například expremiér a bývalý šéf socialistické strany Gyula Horn, i když předtím reformní zákony podpořil s dalšími koaličními poslanci v parlamentě. Tehdy zřejmě sám netušil, jaký budou mít veliký dopad.
Liberálové však pevně stojí za svým ministrem a varují, že pokud reformy ve zdravotnictví i v jiných oblastech nebudou pokračovat, raději vystoupí z koalice se socialisty.

Podpora od premiéra

Premiér Ferenc Gyurcsány, kterému se zprvu příliš nezdálo razantní tempo nasazené Molnárem, ministra nakonec také podpořil. Komentátoři dodávají, že mu vlastně nic jiného nezbylo, a zároveň to nepřekvapuje - Gyurcsány je smýšlením a svou předchozí kariérou v byznysu spíše neoliberál než klasický levicový politik.
Reforma zdravotnictví tak může mít větší dopad na maďarskou politiku, než se na první pohled zdá. V případě rozpadu koalice by se bolestné reformy zastavily, z čehož by těžil především opoziční pravicový Fidesz.
Tato strana expremiéra Viktora Orbána tvrdě kritizuje úspornou vládní politiku, která - jak předpovídá vláda i nezávislí analytici - povede dočasně ke zpomalení ekonomického růstu, poklesu životní úrovně, zvyšování inflace i nezaměstnanosti.
Hlavní opoziční síla, těšící se nejvyšší podpoře v průzkumech veřejného mínění od loňských dubnových voleb, ale nepředkládá žádné konkrétní návrhy na vyřešení hluboké krize státní pokladny. Spoléhá na obnovení protivládních protestů v březnu s cílem dosáhnout vyhlášení předčasných voleb.