V plzeňském Ice Parku si s dětmi zabruslíte i v letních vedrech.
Snímek: MO Plzeň 1
I když tu žádný klasický hokejový stadion není a ani teplotně se západočeská metropole zbytku Česka nevymyká, už od října se zde bruslí. Jak je to možné?
Stojí tu Ice Park, 1100 m2 velký letní areál pro "zimní sporty", kde můžete pod širým nebem bruslit či hrát hokej. Tajemstvím zdejšího bruslení jsou speciální polymerové panely, které díky svým vlastnostem dokážou částečně nahradit klasické ledové plochy. Jejich předností oproti ledu je jednoduchá a levná údržba a především možnost celoročního využití ve vnitřních i venkovních prostorách. Celý areál je nasvícen, takže vás od návštěvy nemusí odradit ani setmění nebo blížící se večerníček.
Z Ameriky až k nám
Za vznikem technologie stojí Perry Boskus, bývalý krasobruslař a hokejista, dnes prezident americké společnosti Florida Skating. Během své kariéry měl možnost testovat nejrůznější umělé plochy, dokonce na nich trénoval svoje figury. Každopádně stále nedosahovaly vlastností přírodního ledu, především zdaleka tak dobře neklouzaly. Pod jeho dozorem vědci vyvinuli bruslařský povrch Super-Glide, který je skutečnému ledu solidní alternací.
Tak vznikly polymerové panely, na nichž se dnes prohánějí malí i velcí bruslaři ve Spojených státech, Guatemale, Španělsku nebo právě u nás. Vedle Plzně chodí na umělé kluziště odpočívat od učení třeba děti v Praze-Barrandově.
Jak to jede?
Srdcem plzeňského areálu je plocha o rozměrech 20 x 30 metrů, kde se konají hokejová utkání mládeže, každopádně většinou bývá volně přístupná. Z tohoto zmenšeného hokejového hřiště s brankami a mantinelem, jen bez modrých a červené čáry a kruhů pro vhazování, přejedete "do přírody" na velký okruh (500 m2). Obkroužíte travnatý pahorek, připomínající jakousi stolovou horu, a podél mantinelu hřiště se sjedete osvěžit k barovému pultu. Druhou možností je setrvat na okruhu a jak Martina Sáblíková, na rybníce trénující na svou olympijskou medaili, bruslit dokola.
Že vám pořád nejde do hlavy, jak se dá na umělé hmotě bruslit? A když už brusle obujete, nezůstane jen u toho, nezabřednete do bílé hladiny, místo abyste po ní elegantně pluli? Kanadsko-americká NHL se nejspíš ještě nějaký ten rok na klasickém ledu hrát bude, ale kdo ví, kam technologie pokročí? Zatím je to docela "fuška". Skluz a pohyb puku na povrchu prý někteří hokejisté přirovnávají ke stavu, kdy při utkání na běžném zimním stadionu končí třetina a ledová plocha je už značně ne-upravená, a proto pomalejší. Doporučuje se nabroušení bruslí narovno, tedy s ostrými hranami a bez žlábku.
S běžně připravenými bruslemi je pohyb po kluzišti celkem namáhavý. Když chcete jen tak trochu popojíždět, k čemuž se při volném bruslení na stadionu stačí zlehka odrazit, téměř se nepohnete z místa. Když ale zaberete, slušně se rozjedete a můžete zatáčet, překládat popředu i pozadu a brzdit skoro jako na ledě.
Tomáš Wehle
tomas.wehle@economia.cz
Informace
* Ice Park se rozprostírá na plzeňském sídlišti Lochotín mezi plaveckým bazénem Západočeské univerzity a restaurací Impuls, tramvají se sem dostanete z centra za čtvrt hodiny.
* Pro veřejnost je kluziště otevřeno ve všední dny od 12 do 20 hodin, o víkendech a prázdninách od 10 do 20 hodin. Bruslení je zatím zdarma, do budoucna se uvažuje o 20 Kč za osobu na den, děti do 120 cm výšky nadále bez vstupného.
Tel.: 602 358 198, 378 036 091
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist