Sto padesát korun na osobu. Takřka směšná částka, která se může stát nejlepší investicí roku. V podobě pojištění storna zájezdu dokáže zachránit desítky tisíc korun.
Přesto je dost turistů, kteří váhají, zda takové peníze vydat. Obdobně jim je líto si připlatit na doplňkové pojištění. Nebo další kvalitní pojistky spojené s asistenčními službami.
Ušetřit na pojištění je nejhorší z možností, jak srazit cenu. Stačí se podívat na poplatky za odstoupení od kupní smlouvy na zájezd. Zlomili jste si nohu dva dny před odjezdem? Bez pojištění storna jste právě přišli o plnou cenu. Pokud cestu zrušíte šest dnů, u některých kanceláří i týden před začátkem, ztrácíte čtyři pětiny z ceny. Co je proti tomu 150 korun?
Kvalitní zdravotní pojištění uspoří v těžkých chvílích ještě víc, třeba i statisíce za náklady na léčení v cizině. Navíc je tu možnost si ho sjednat s telefonní asistencí v češtině, což může člověku, který zápolí se zdravotními potížemi a stresem, aspoň trochu usnadnit situaci. I tady se přitom jedná o investici ve stokorunách.
Součástí mnoha zájezdů u předních kanceláří je i základní cestovní pojištění. Určitým doplňkem může být pojištění, které získáte společně s platební kartou. Přesto se vždy vyplatí prověřit, zda se jejich součet vyrovná plnohodnotnému cestovnímu pojištění. Možná je to terminologicky nepřesné, ale beru tyto pojistky jako investice, byť většinou naštěstí k žádné tragédii nedojde. Jsou to investice do jistoty, že se dovolená nezmění se finanční malér.

Autor je manažerem redakce HN