Každý krok je zápas s rozměklou půdou, noha se pokaždé propadá do bahna. Vietnamští dělníci, kteří pracují na rozsáhlé světle zelené planině rýžových polí, na niž zpovzdálí shlížejí zubatá skaliska, si občas raději sundávají sandály a zavrtávají sondážní přístroj do hloubky země bosí. Travnatá krajina je navíc protkána nekonečnými vodními kanály, zcela běžnými v deltě Rudé řeky v okolí města Phu Son, ležícím v severovietnamské provincii Ninh Binh.
A na tomto místě začala počátkem února vyrůstat nová cementárna (vzhledem k měkkému podloží se muselo nejprve navézt několik metrů pevného podkladu), kterou postaví české firmy. Pražská Inekon Group je generálním dodavatelem této zakázky, subdodavatelem stavební části je zlínská společnost PSG International a strojní zařízení cementárny vyrobí akciová společnost PSP Engineering Přerov.
Vše začalo tím, že si úspěšný vietnamský podnikatel Nguyen Huu Loi, ředitel tamní firmy Phu Son Cement a také majitel porcelánky v Karlových Varech, rozhodl, že společně s tuzemskými firmami postaví cementárnu. Oslovené tuzemské podniky na výzvu za 115 milionů eur kývly a pak se jeden a půl roku vyjednávalo.
"Vycházeli jsme z toho, že Vietnam má nedostatek cementu. Odhady hovoří o tom, že nabídka a poptávka se vyrovnají kolem roku 2010," říká Zdeněk Morávek, business manager Inekonu. Navíc ve Vietnamu působí již řada zahraničních investorů z Dánska, Číny a z Německa, otálení by tedy pro budoucnost projektu bylo smrtelné.
Navíc se ukázala jako velmi užitečná vazba na Nguyen Huu Loi a další vietnamské podnikatele, jako například vlastníka tamní cihelny a další, kteří do projektu také vstoupili. "Jednali jsme s vedením provincie o vybudování infrastruktury, potřeba byla řada povolení. Většinou vše řešil tamní soukromý investor," říká Zdeněk Morávek. Tím se firmy vyhnuly případné korupci.
Taková investice musí být souhrou všech zúčastněných, koordinace musí fungovat. Zvláště, když na stavební část jsou najímány místní firmy a v komunikaci mezi českými šéfmontéry a jejich vietnamskými protějšky mohou vzniknout problémy. "Bez tlumočníka se tam neobejdete, mám proto našeho člověka, který vystudoval vietnamštinu. S angličtinou někdy mohou vzniknout potíže," upozorňuje Zdeněk Morávek.
I proto je výhodné dělat byznys s podnikateli jako je Nguyen Huu Loi, který žije v Česku už osmnáct let a za manželku má Češku. Není ostatně sám, kdo chce investičně vstupovat do Vietnamu. "Obrací se na nás řada Vietnamců, kteří tam chtějí investovat pomocí českého kapitálu a tuzemských dodávek. To je pro nás i další české firmy velká příležitost," říká zástupce firmy Inekon.
Ta má totiž již nyní další velké plány v řetězci investic. Postavit by chtěla jednu až dvě další cementárny, úpravnu odpadních vod, energetické bloky a jedná dokonce i o dodávce zdravotnického zařízení. "Mnozí Vietnamci si již mohou zaplatit soukromou péči a o vybudování nemocnic je zájem. To už ale není projektové financování, důležitá bude podpora provinční vlády," svěřuje se s plány Zdeněk Morávek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist