Před deseti lety se do Vietnamu dostal jako advokát. A tato země mu pak při podnikání přirostla jaksi k srdci. Před dvěmi lety proto založil Česko-vietnamskou obchodní a průmyslovou komoru a věří, že se mu tím podaří spojovat firmy a podpořit je při byznysu na vietnamském trhu.
"Můžeme dát tip, na koho se obrátit, spolupracujeme s Vietnamci v Česku i ve Vietnamu, kde připravujeme otevření kanceláře v Hanoji a v Saigonu, máme partnery v Haiphongu a v Danangu," říká Václav Aubrecht, šéf komory.
Jako zkušený právník ovšem ví, že podnikání v této asijské zemi je dlouhodobý proces, na němž tuzemského podnikatele může čekat řada překvapení.
Například zákon o zahraničních investicích prošel několika úpravami, poslední byla v listopadu 2005. Jde o metodický návod, jak se pohybovat na trhu. Kdo však tamní podmínky nezná, měl by si najmout právníka.
"Fungují tam věhlasné kanceláře, jejich využití však nedoporučuji, obyčejně vše připravují místní právníci. Tyto kanceláře vám pak mohou dokonce napsat, že to je sice jejich práce, ale neručí za fakta, a že odpovědnost nese samotný podnikatel," upozorňuje Václav Aubrecht.
Rizika číhají také při přípravě smlouvy. "Je dobré si udělat rozhodčí doložku u tamní Hospodářské komory, kde mají rozhodčí soud, byť jde o nejkrajnější prostředek. Smlouvu ale není třeba udělat za každou cenu výhodnou. Riziko smlouvy je však až druhotné, hlavní je výběr partnera," radí Václav Aubrecht. Jednou z možností, jak tohoto partnera najít, jsou vietnamští podnikatelé, kteří žijí v Česku a chtěli by investovat ve Vietnamu.
Zmírnit riziko lze při podepisování smluv i tím, že použijete kulaté razítko, užívané ve Vietnamu velmi hojně. "Když firma dá na smlouvu kulaté razítko a u vietnamské strany se prokáže narušení smlouvy, zjednodušuje se tím proces vymáhání nápravy. Speciálně u státních firem se doporučuje použít kulaté razítko, u privátních firem se používají i jiná," říká šéf komory.
Pokud se vybírá oblast, kam vstoupit na trh, nemělo by se nejprve opomenout, že důležité je vybudovat si kontakty s centrálními úřady v Hanoji. Ta je sídlem centrálních institucí, bez nichž se neobejdete. HCMC je zase srdcem podnikatelského Vietnamu.
Jsou tu ale provincie, jejichž význam při rozhodování o podnikání stoupá. "Zákonem od prvního července loňského roku bylo rozhodnuto, že provinciím se svěřuje ošetření investic do čtyřiceti milionů USD. Při svých podnikatelských záměrech v provinciích musíte tedy komunikovat s místními úřady, zejména s odborem plánování a investic. Proces je však složitější, i když oproti dřívějšku se fungování úřadů poněkud zefektivnilo," říká Václav Aubrecht.
Na druhou stranu je těžší dostávat se k zakázkám, než tomu bylo před deseti lety. Vietnam na nikoho nečeká, stačí se podívat na obrovskou škálu vystavovatelů na veletrzích. "Kdo se chce prosadit, měl by nejprve využít hlavních veletrhů na jaře a na podzim, jako je Vietnam Expo. Předloni zde byla Česká republika oficiálním partnerem," radí generální tajemník komory Filip Tůma.
Prosadit se zde může velká společnost nebo firma s dobrým nápadem. Musíte mít dobrý projekt a pak kontakty. A také ukázat financování. "Přišli jsme do Vietnamu s projektem spalovny komunálního odpadu. Narazili jsme ale na tvrdou konkurenci z USA, Francie, Německa a Jižní Koreje. Podnikatelé z těchto zemí mají zázemí u Asijské rozvojové banky, takže výběrová řízení jsou nezřídka vypisována právě pro subjekty podpořené touto bankou. České firmy nemají tak frontální podporu. Ani rozvojová pomoc z ČR pro Vietnam není dostačující. Zejména neslouží k tomu, aby pomohla dalším českým investorům," tvrdí Václav Aubrecht.
Podle něho přesto mají české firmy šanci zde uspět, například ve strojírenství, energetice, infrastruktuře, v oblasti životního prostředí či ve stavebnictví. "Počítejte ale s tím, že ve Vietnamu první obchod je až ten druhý," dodává Václav Aubrecht.
-