Potkat Vietnamce v učebně či aule Technické univerzity v Liberci není nic neobvyklého. Tato škola spustila totiž program kombinovaného studia pro vietnamské studenty výukou v Hanoji a v Liberci a zájem je obrovský.
"Můžeme mluvit přibližně o padesáti studentech ročně. Už teď probíhá třetí rok kurzu českého jazyka, který trvá jeden rok. Po něm se absolventi ucházejí o studium na vybrané fakultě, přičemž procházejí řádnými přijímacími zkouškami. Pokud jsou přijati, mohou studovat bezplatně v českém jazyce," vysvětluje rektor Technické univerzity Oldřich Jirsák.
K této myšlence dospělo vedení univerzity z několika důvodů. "Ve Vietnamu máme na čem stavět. Je tam mnoho absolventů českých, respektive československých vysokých škol. Dobře se nám tam jedná. Často v češtině. A především, Vietnam je civilizovaná země, vzdělání je ve značné úctě, což ostatně odpovídá tradičnímu myšlení lidí. Navíc, Vietnamci považují studium v Česku za prestižní," říká Oldřich Jirsák.
K tomu se vietnamští studenti odlišují od českých větším zájmem o technické obory, než je dnes u nás běžné. Obvykle jsou dobře připravení, zejména v přírodovědních oborech. "U nás dostanou technickou průpravu. V tom jsme rozhodně dále. Vietnamští studenti jsou také obvykle dobře motivovaní. Jinak nemají žádné úlevy, absolvují stejné programy jako jejich čeští kolegové," tvrdí liberecký rektor s tím, že zahraniční studenti samozřejmě zvyšují prestiž školy. A jedním dechem dodává:
"Je to vedlejší produkt. Hlavně jde o to, že nejlepší absolventi mohou být zaměstnáni v českých podnicích a mohou tak přispět ke snížení deficitu absolventů technických škol, který už začíná být citelný. A i když se vrátí domů, bude to pro rozvoj všestranných vztahů s Vietnamem přínosné. Vždyť budou ovládat češtinu a poznají prostředí."
Partnerem projektu na vietnamské straně je Vietnamský svaz pro podporu vzdělání. Napojený je na tamní ministerstvo školství a jeho zástupce, s nímž univerzita jedná, žije v Liberci.
Překážkou však zůstává vízová povinnost, víza zájemci o studium v Česku získávají k cestě poměrně obtížně. "Jednáme o tom s ministerstvem zahraničních věcí a českým zastupitelským úřadem v Hanoji," dodává Oldřich Jirsák.