
Nuže, co se nepřihodilo: ten den Léta Páně 1318 se na pozvání pana Oldřicha ze Zlenic sešli na jeho hradě nad vodami Sázavy Ctibor z Kožlí, Beneš z Konopiště, Zdeslav ze Šternberka, Ondřej z Hrádku a Zdislav z Mrače. Nepřijel Oldřich z Dubé. Debatovali, popili, pohádali se, zase popili a šli spát. Ráno našli pokoj zlenického pána zamčený a protože se na bušení neozýval, dveře vylomili. Co vidí? Oldřich leží na zemi mrtev, dýku v ruce, a klíč za ním na skobičce. Sebevražda? Nikoli. Všechno ukázalo na násilí, ale nebýt jistého Petra Ptáčka, nadaného detektivními schopnostmi, záhada zamčené komnaty by zřejmě zůstala nerozřešena a vrah nepoznán.
Bylo nebylo... Ve skutečnosti nebylo.
Ten dávný mord se zrodil jen v hlavě Radovana Šimáčka, který v roce 1941 začal uveřejňovat na stránkách večerního vydání Lidových novin svůj slavný "Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318". A vyprávěl tuhle středověkou detektivku tak rafinovaně, jako by se opravdu odehrála. Ostatně, byl zkušený autor historických románů a svůj příběh po okraj zaplnil skutečnými postavami. Cožpak dodnes nestojí na protějším břehu, kus proti proudu Sázavy, zbytky tvrze, z níž na Zlenice přijel Ondřej z Hrádku? Cožpak nezaznamenal sám August Sedláček, že roku 1318 Oldřich ze Zlenic "poháněl Ctibora z Kožlí pro škodu, kterou mu učinil v Koutech"? A nedochovala se snad u Benešova cenná tvrz Mrač, ze které na zlenické posezení dorazil pan Zdislav?
A tak se zdá, že jediné, co si Radovan Šimáček vymyslel, byla vražda, o které není nikde v kronikách ani slovo, a k ní si pak přibásnil středověkého amatérského detektiva Petra Ptáčka. Historikové by dodali, že navíc není jisté, jestli zlenický hrad v dotyčném roce 1318 už vůbec stál tam, kde stojí dodnes. Nejstarší zmínka o něm je až z roku 1351, předcházela ho zřejmě tvrz na protějším svahu potoka Mnichovky, který tu ústí do Sázavy.
Roku 1361 už hrad držel Ondřej starší z Dubé a na Zlenicích, zemský soudce, muž hluboce vzdělaný a člen blízkého okruhu Václava IV. V roce 1394 se sem dokonce odebral do přísného ústraní, v němž sepsal dodnes ceněné právnické dílo "Výklad na právo zemské české". Věrně ho věnoval milovanému králi.
Konec zdejšímu životu učinily války za časů Jiřího z Poděbrad, kdy byl hrad vypálen a nadále zůstal v troskách. Přešlo pět století a ke Zlenicům, místními zvaným Hláska, se začal zatoulávat rodák z nedalekých Hrusic, Josef Lada. Nejdřív s klukovskou partou, později sám s kreslířskou výbavou. Zřícenina, tajemně se vypínající na strmém kopci proti nočnímu nebi ozářenému měsícem, se pak stala jedním z milých motivů jeho obrázků.
Po první světové válce Zlenice objevili romantici, přesněji řečeno trampové. Pod hradem i v blízkých divokých údolích svažujících se k Sázavě alias Zlaté řece vyrostly osady dodnes slavných i dávno zapadlých jmen. Úplně první chata přímo na břehu řeky tu byla postavena v roce 1927 a dala základ osadě Kalifornie. Jen o čtyři roky později vyrostla nad potokem Mnichovka chata Yukatan a soustředila kolem sebe osadu stejného jména. Kde stála, si můžeme říct naprosto přesně: na rozhraní Údolí zapomenutých a Údolí peřejí. A osady přibývaly. Overland Red, Santa Fé, Šanghaj, o kus dál Chipeway a tak dále. Tak to alespoň zaznamenal ve svých Dějinách trampingu legendární Bob Hurikán.
Něco tu z půvabu těch starých výletnických časů zůstalo. Lesy, krásná řeka, pod hradem na jejím břehu plovárna, idylická jak z Rozmarného léta. Není důvod jezdit do Zlenic jen za středověkem.
Snímky HN - Jan Šilpoch: Zřícenina zlenického hradu. Nejstarší písemná zmínka o něm pochází z roku 1351.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist