Investor, který je ochoten podstoupit vyšší riziko, se nemusí spoléhat jenom na akcie. Může k nim přiřadit také zboží, s nímž se obchoduje na komoditních trzích. Například ropu, zlato, měď, pšenici nebo kávové boby.
Žádný sklad ale nepotřebuje. Nakupuje zas jenom "papír" - budoucí kontrakt na dodávku určitého množství zboží. Až cena stoupne, kontrakt zase prodá.
Ale je to "hra" pro movité, neboť například společnost Colosseum, jejíž makléři mají přes britského brokera MAN Financial přístup skoro na všechny významné trhy, jako minimální částku pro otevření účtu požaduje 180 tisíc korun.
Předností komodit je, že jejich ceny nekolísají tak výrazně jako akciové kurzy. Ale stejně jako u akcií je vhodné investovat na čtyři pět let. "Investování v takovém horizontu je velmi zajímavé, neboť poptávka po mnoha komoditách bude ještě dlouho převyšovat nabídku," říká Jiří Šťastný z Colossea. Za nejpřitažlivější považuje obilniny a drahé kovy. Například cena stříbra loni stoupla o více než 40 procent a dále stoupá.
Movitější investor by ale měl své portfolio postavit hlavně (ze 70 - 80 procent) na akciích a dluhopisech, míní mnozí experti. "Komodity a nemovitosti slouží jako doplněk umožňující rozložit riziko," říká Petr Zajíc ze společnosti Pioneer Investments.
Člověk, který nemá volných několik set tisíc, může okusit komodity nepřímo. Zakoupit podílové listy fondů, které investují například do důlních společností těžících zlato či jiné suroviny.

070219_21b.jpg

070219_21c.jpg