Hypoteční trh dále oživuje, což potvrdila dubnová čísla poskytnutých hypoték. Objem nových hypoték vzrostl meziměsíčně o dvacet procent, přitom duben bývá ve srovnání s březnem obvykle slabší a po zohlednění této běžné sezonnosti lze hodnotit dubnové výsledky o to lépe.

Meziroční srovnání je stále ovlivněno slabší aktivitou z přelomu let 2022 a 2023 a nižší srovnávací základna tak vytváří opticky velmi silné meziroční hodnoty poblíž 100 procent, nicméně z pohledu dlouhodobější perspektivy byl objem poskytnutých hypoték od ledna do dubna v letošním roce již vyšší než za totéž období v předpandemických letech. To je samozřejmě částečně dáno i tím, že ceny nemovitostí od té doby citelně vzrostly a potřeba financování je tak vyšší. Nicméně ještě hodnoty za první čtvrtletí se pohybovaly stále pod úrovní let 2017 a 2018.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále poklesla na 5,1 procenta, nicméně rychlost poklesu se oproti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde částečně na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce v důsledku slábnoucího očekávání poklesu sazeb ze strany zahraničních centrálních bank.

Uvedený vývoj do jisté míry přivřel dosavadní prostor pro rychlejší pokles hypotečních sazeb, nicméně trhy jsou v současnosti rozkolísané a velmi citlivě reagují na jakákoli nová inflační data. V posledních dvou týdnech se tak sazby opět mírně snižují. Ve srovnání s minulým měsícem jsou zhruba na obdobné úrovni a jejich průměrná dubnová hodnota je necelý procentní bod pod průměrem loňského roku u tříleté splatnosti a půl procentního bodu u pětileté. Ačkoli lze dále očekávat postupné snižování hypotečních sazeb, výrazná volatilita tržních sazeb a skokové změny trendového vývoje budou tento vývoj brzdit.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist