Švédská TV: Úplatky pro Čechy za gripeny

Nevyjasněné platby a případy miliardové korupce provázely podle veřejnoprávní Švédské televize jak původní jednání o prodeji 24 stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky, tak následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě. První díl pořadu, věnovaného této transakci, odvysílala televize včera večer, druhý má připraven na příští týden.
Částky, které byly při transakcích vyplaceny britsko-švédským konsorciem BAE Systems/Saab "do neznáma", podle dokumentů, jež měla televize k dispozici, dosáhly tří miliard českých korun. Tyto peníze údajně skončily na kontech najatých "agentů" a velká část z nich pak s přispěním těchto osob údajně putovala do kapes českých politiků a dalších činitelů.
Švédská televize se odvolávala na svědectví anonymního zdroje, který prý byl v minulosti do transakcí přímo zasvěcen. Klíčovou osobou uplácení v České republice měl podle tohoto muže být šéf české kampaně stíhaček Gripen, Angličan Steve Mead. Za zprostředkovatele jsou označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, ředitel podniku Omnipol Čech Richard Háva a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek. Háva v pořadu toto nařčení odmítl.

Sázka na Svobodu nevyšla

Za klíčový objekt při prvním jednání, které později neskončilo podpisem kontraktu, byl označen bývalý ministr financí Ivo Svoboda z ČSSD. Ve chvíli, kdy Svoboda kvůli vytunelování podniku Liberta skončil ve vězení, musel podle zdroje švédské televize Mead celou strategii přepracovat. Úplatky byly podle tohoto informátora dávány jak členům vládní ČSSD, tak opozice. Nikdo však nebyl jmenován.
Tři čeští politici vystoupili v pořadu přímo - někdejší senátoři za ODA Jitka Seitlová a Michael Žantovský a senátor Přemysl Sobotka. Všichni shodně uvedli, že nabídku úplatku za hlasování pro gripeny dostali, ale okamžitě ji odmítli.
V závěru pořadu citovala televize švédské činitele, podle nichž nejasnosti a úplatky nemohly provázet nakonec dojednanou smlouvu o pronájmu gripenů české armádě, která nahradila původně plánovaný prodej. Zatímco první jednání probíhalo mezi firmami, druhé bylo vedeno na úrovni států a mezistátní regule prý zmocňování nečitelných prostředníků vylučují. Švédští novináři však i tady objevili dokument o zapojení rakouského agenta Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který se prý podobně účastnil již původního vyjednávání a byl zapojen také do rokování o dalších zakázkách koncernu BAE.

Odloženo, tajné

Televize dále uvedla, že české a švédské úřady podezření z korupce vyšetřují. Informovala dále, že obě země spolupracovaly na vyšetřování již v letech 2001 až 2006. Vloni bylo prý ukončené vyšetřování označeno za tajné. Švédové ho ale podle televize nyní obnovují.
Bezpečnostní informační služba o společném česko-švédském vyšetřování nic neví, řekl včera mluvčí Jan Šubert. Policejní prezident Ladislav Husák se nechtěl vyjadřovat.
Britský list Financial Times včera napsal, že švédská prokuratura vyšetřuje zbrojovku Saab, v níž má pětinový podíl britská BAE Systems, kvůli obviněním z podplácení v souvislosti s obchody v Česku. Česká policie podle listu uvedla, že se věcí na podnět britských vyšetřovatelů zabývá. Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen v roce 2001, z něhož nakonec sešlo.

Co může vědět Kavan?

Švédská televize se společně s novináři britského deníku Guardian pokusila získat informace i od tehdejšího ministra Jan Kavana (ČSSD). Vydávali se za "agenty" BAE Systems a sjednali si s Kavanem schůzku v Londýně. Informoval o tom včera server časopisu Týden.
Kavan na ni v polovině ledna skutečně přijel, a to v doprovodu své bývalé náměstkyně Heleny Opolecké a lobbisty Petrose Michopulose.
"Bavili jsme se neformálně. Z mé strany šlo ale jen o spekulace a drby. Už na schůzce jsem předeslal, že nemám žádné důkazy. Kdybych věděl, že rozhovor bude zveřejněn, nemluvil bych tak," řekl Kavan.
"Těm dvěma lidem jsem řekl, že v době, kdy česká armáda nakonec získala gripeny, jsem už ani nebyl ve funkci, dokonce ani ne v České republice. Předsedal jsem Valnému shromáždění OSN," řekl Kavan Týdnu. Poprvé o nákupu gripenů ovšem rozhodla již vláda Miloše Zemana, v níž Kavan zasedal. (čtk, dom)