Přijměme euro už v roce 2012!
Jan Mládek
Kdy a zda přijmout euro je dnes otázka velmi populární. Ponechme stranou liché naděje Hradu, některých členů bankovní rady ČNB a některých příznivců pravicových think tanků, že euro nezavedeme. Zavedeme! Do Evropské měnové unie jsme již vstoupili spolu se vstupem do EU a máme pouze odklad pro zavedení evropské měny. Je tedy absurdní chtít referendum o přijetí eura, to již de facto proběhlo v rámci referenda o vstupu do EU.
Až nás bude patnáct...
EU klade poměrně velký důraz na fiskální disciplínu a snižování inflace v rámci Konvergenčního programu, který může vyústit až v zastavení čerpání Kohezního fondu.
Existuje tedy poměrně silný tlak na plnění předvstupních požadavků, ne nutně však na samotné zavedení eura. To může být spojeno i s tím, že až počet zemí v Eurolandu přesáhne 15, bude nutná reforma bankovní rady Evropské centrální banky. Banka má totiž radu, kde dosud sedí 13 guvernérů zemí, které jsou v Eurolandu. Tento počet se může jednoduše zvyšovat až do čísla 15. Poté je nutná reforma, neboť toto číslo je konečné.
Vzhledem k tomu, že 1. ledna 2007 přijalo euro Slovinsko a ke stejnému kroku se chystá o dva roky později i Slovensko, je otázka přijetí eura hodna úvahy i pro český establishment.
V poslední době se téměř všichni shodují na tom, že nepřijetí eura v původním termínu není žádnou katastrofou, neboť je naděje, že ještě několik let bude probíhat zhodnocování české měny jako v posledních třech letech, a tak v době konverze z českých korun na eura by kurz mohl být lepší než v původně plánovaném termínu.
Na straně druhé není vhodné zase příliš otálet. K tomu je ovšem třeba uvést do pořádku veřejné finance. Co nejdříve by proto měl být stanoven věrohodný termín přijetí eura. Před vstupem do eurozóny musí být každá země dva roky v Evropském směnném mechanismu (ERM II) a ještě je třeba nejméně tří měsíců na úřední vyhodnocení, zda země splňuje či nesplňuje podmínky požadované pro vstup do eurozóny. Termín prvního ledna 2010 tedy znamenal, že nejpozději 30. září 2007 vstoupíme do ERM II a zafixujeme kurs koruny. Původní lhůta 2010 je tedy již mimo hru. Jakýkoliv cíl jdoucí za rok 2014 je však příliš málo ambiciózní a ohrožuje naši ekonomiku.
Aby nás trhy netrestaly
Nejde jen o to, že při takovém přístupu k euru nám hrozí zastavení čerpání Kohezního fondu EU, daleko horší je, že nás mohou potrestat finanční trhy spekulací proti české koruně. To by ve svém konci mohlo vést k hospodářskému rozvratu, inflaci a hlavně pak k výraznému zdražení úvěrů a hypoték.
Posunout cíl pouze o jeden rok by asi nebylo příliš věrohodné, posunutí o tři a více let se již dostáváme na samou hranu bezpečného přechodu z Kč na euro. Vyplývá mi z toho, že ten správný termín pro přijetí eura je 1. leden 2012!
Vývoj světových finančních trhů nemusí být v budoucnu tak příznivý. jako je v posledních 8 letech. Mohou přijít vážné krize, ve kterých bude české ekonomice lépe v pevném přístavu eura oproti nejisté bárce české koruny.
Autor, bývalý ministr zemědělství za ČSSD, je ředitelem Českého Institutu Aplikované Ekonomie
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist