Velkým módním domům, jako jsou Gucci, Prada nebo Louis Vuitton, už nestačí samotný prodej oblečení a doplňků. V boji o zákazníky vybavují své obchody kavárnami a uměleckými galeriemi, aby měli nakupující důvod se v obchodě zdržet déle.
Tokijský obchodní dům Gucci, otevřený v listopadu loňského roku, má osm pater. Ve třech z nich jsou galerie, kavárny a místnosti pro pořádání nejrůznějších akcí.
Podobně jsou na tom i obchody Louis Vuitton, které v současné době v Paříži představují výstavu fotografií s názvem "Winds and Sails". V
dalších Vuittonových obchodech mohou zákazníci narazit třeba na výstavu soch dánského výtvarníka Olafura Eliassona. V buticích Prada je zase k vidění exhibice sta sukní "Waist Down".
Luxusní firmy tímto bojují proti levnější konkurenci. Značky jako Zara, H&M a Mango mají každý měsíc nové kolekce, naopak luxusní butiky obměňují své modely s menší frekvencí.
Podle listu Wall Street Journal proto zkouší tito prodejci nové taktiky, aby nalákali již znuděné zákazníky. Galerie v obchodech ale mohou mít i prozaičtější důvod. Louis Vuitton minulý rok v létě otevřel ve svém pařížském obchodě galerii jen proto, aby mohl mít otevřeno i v neděli. Ve Francii je totiž nedělní prodej až na výjimky zakázaný. Vuitton tedy maskoval prodej galerií a muzeem své značky.
S galeriemi přicházejí i nová jména pro módní obchody. Jakmile Louis Vuitton nainstaloval natrvalo do newyorského obchodu jednu z Eliassonových soch, přejmenoval obchod na "maison" (dům). Povýšil tak obyčejný obchod na "dům", v tomto případě s akcentem na kulturu. Prada přistoupila na stejný systém a své obchody pojmenovala jako "epicenters".
Ale firmy nemusí ve svých buticích instalovat jen obrazy a sochy. Pro toho, kdo má radši pohyblivé obrázky, nabízejí tito prodejci i filmy. Vuitton ve svém pařížském obchodě pouští video vytvořené americkým umělcem Timem White-Sobieskim a Prada v New Yorku promítá například záznam z benátského filmového festivalu nebo sérii čínských filmů vytvořených skupinou Fondazione Prada.
Prvním, kdo do svých módních obchodů nainstaloval malby, starožitnosti a fotografie, byla v osmdesátých letech značka Polo Ralph Lauren. Důvod byl čistě prozaický, chtěl své obchody od sebe odlišit. Lauren zašel až tak daleko, že v obchodech, kde například vystavoval obrazy z 19. století, prodával také trička a klobouky s motivy těchto obrazů.
Módní značky nejsou prvním maloobchodníkem, který vybavil své obchody atrakcemi, jako je umění a jídlo.
Knihkupectví Barnes & Noble už provozují ve svých obchodech kávový koutek řadu let. Kasinový magnát Steve Wynn postavil zase galerii ve svém posledním luxusním hotelu v Las Vegas, aby v ní vystavoval svou sbírku obrazů od Picassa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist