1.


Nemáte-li na zaplacení splátek, nepůjčujte si další peníze, abyste splatili své původní dluhy. Snadno se tak dostanete do mnohem horší situace.

2.


Pokud víte, že nebudete moci zaplatit splátku včas, kontaktujte co nejdříve věřitele a řekněte jim, jaký máte problém. Požádejte o odklad splátek nebo rovnou o snížení dlužné částky a rozložení všech dluhů na delší období.

3.


Zkontrolujte svou finanční situaci a snažte se najít možnosti, kde můžete ušetřit a získat další finanční prostředky na splácení dluhu. Pomoci mohou tak jednoduché věci jako soupis všech pravidelných rodinných výdajů.

4.


Neignorujte telefonáty ani dopisy s žádostí o zaplacení splátky. Naprostá většina finančních institucí se chce domluvit na řešení, které bude pro obě strany přijatelné. Věřte, že banky či jiní věřitelé ocení, když budete k jejim výzvám přistupovat aktivně. Nejhorší je stav, kdy se snažíte postavit k problému zády.

5.


Jestliže máte dluh na kreditní nebo úvěrové kartě popřípadě v obchodě, přestaňte je používat a začněte splácet pouze své závazky.

6.


Dejte si dohromady seznam lidí nebo organizací, kterým dlužíte, s rozpisem, kolik jim jednotlivě máte zaplatit. Stanovte si pořadí v jakém budete dluhy splácet. Největší dluh nemusí být největší problém. Mezi priority by měly patřit dluhy za nájem či hypotéku. Přednostně byste měli platit i ty dluhy u kterých jsou nejvyšší úrokové sazby. Předejdete tak exekuci.

7.


Prozkoumejte dobře i zdroje, ze kterých můžete získat další peníze - například sociální dávky nebo zbytečně vysoké daně, o kterých se můžete poradit s finančním poradcem. Popřípadě zvažte, zda nevlastníte něco, co by bylo možné prodat.

8.


Pokud si nevíte rady, kontaktujte odborníky, kteří vám, pokud možno zdarma, poradí, jak se zachovat a jaká opatření přijmout. Pomoci vám může například Asociace občanských poraden, která má téměř čtyři desítky poboček po celé České republice. Pomoci může i olomoucké občanské sdružení SPES.

9.


Požádejte své věřitele o to, aby vám už neposílali písemné upomínky, protože každou z nich si účtují v řádech stokorun.

10.


Pokuste se domluvit s věřiteli na tom, zda vám odpustí další nabíhající úroky. Jsou známy případy, kdy věřitelé - aby získali své peníze zpět - jsou ochotni něco ze svých nároků slevit.

11.


V každém případě se vyvarujte financování svých dluhů tzv. rychlými penězi. Některé firmy vám je dovezou až domů, ale naúčtují si za to takové úroky, že původní dluh se i znásobí.