Euro není žádná podružnost




Je důvod spěchat, anebo datum oddalovat? Jak důležitý je vlastně termín přijetí eura?

Jedna měna pomáhá trhu


Jestliže se zamýšlíme nad vyhlídkami přistoupení k euru, není na škodu se vrátit k důvodům, pro něž vůbec jednotná měna vznikla.

Prvním a nejpodstatnějším je logika myšlenky a perspektiva vnitřního trhu EU. Pokud je touto logikou obecně odstranit zbytečné překážky ekonomických transakcí, je přirozené vytvořit ve společném ekonomickém prostoru i jednotnou měnu, aby se tyto transakce co nejvíce usnadnily.

Druhým zásadním důvodem zrodu eura bylo úsilí o zvýšení měnové stability. V rámci vnitřního trhu, v němž se odehrává největší část transakcí většiny členských států, zajišťuje jednotná měna větší jistotu a kalkulovatelnost při dlouhodobých obchodních a investičních operacích. Pokud se investuje v horizontu několika desítek let, jedním z nezanedbatelných faktorů úspěchu je správný odhad kurzovního rizika a ochrana proti němu.

Jak je dlouhodobá kurzová stabilita důležitá, to dobře vědí také exportéři. Větší a dlouhodobé kontrakty vyžadují pojistit se proti kurzovému riziku, což snižuje výnos operace. Tato fakta zvýhodňují dlouhodobě země, které užívají jednotnou měnu, v porovnání s těmi, které ji nepoužívají.

Malé měny v ohrožení


Významným argumentem pro existenci jednotné měny je i odolnost vůči spekulaci. Varovným příkladem může být skutečnost, že i britská libra svého času podlehla spekulaci finančních trhů, ke škodě Británie i jednotlivých Britů. Ukázalo se tak, že ani slavná Bank of England se vší svou silou a tradicí není schopna dostatečně silné intervence, aby v takové situaci svou měnu uhájila.

Z hlediska sociální politiky je nejdůležitějším přínosem přijetí eura jeho dlouhodobá stabilita. V měnícím se ekonomickém prostředí je stabilita měny a úspor jedním z nejdůležitějších prvků, které poskytují lidem v dlouhodobě nejistém světě větší míru sociální jistoty. Jaký smysl by mělo úsilí, odkládaná spotřeba, kdyby se člověk nemohl spolehnout na hodnotu svých úspor? Malé měny jsou z tohoto hlediska logicky ohroženější.

Kotva pro penzijní reformu


Tento prvek jistoty je mimořádně důležitý u všech typů důchodových reforem. Převažující názorová shoda říká, že je nutno postupně prodlužovat délku ekonomické aktivity - ať už prodloužením zákonné doby odchodu do důchodu, anebo směsicí jiných opatření - a posilovat kapitálové důchodové systémy. Mají-li tyto systémy být spolehlivé a důvěryhodné, musí být měnová stabilita zajištěna po celé generace. Stručně řečeno, spolehlivý spořicí důchodový systém potřebuje nízkou inflaci.

Pokud by tomu tak nebylo, těžko by se mohl někdo spolehnout na výnosy ze svého důchodového účtu. Stačí si udělat jednoduchý výpočet složeného úroku, abychom poznali, jaký má inflace vliv na reálný výnos.

Objem prostředků akumulovaných v kapitálových důchodových systémech je natolik obrovský, že nutí fondy podnikat v rozsahu, který překračuje jednotlivé národní trhy. Jsou tudíž vystaveny kurzovým rizikům. Euro posiluje dlouhodobou jistotu systému, a tím i racionální prvky volby.

Naše zásadní otázka


V honbě za okamžitými ukazateli ekonomického růstu se na uvedené výhody často zapomíná. Chceme-li k zásadním otázkám přistupovat se zodpovědností za dlouhodobý vývoj, sluší se je připomínat.

Autor, bývalý český premiér, je evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitostí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist