Originální obory. Více času na podání přihlášky ke studiu. Možnost přijímaček v náhradním termínu. Větší šance na přijetí, někdy i bez zkoušek. To vše nabízejí soukromé vysoké školy. Patří k nim také nemalé školné.

Karolina Švidrnochová

Na rozdíl od státních vysokých škol, které přijímají přihlášky do 28. února, ty soukromé načasovaly termín jejich odevzdání o několik měsíců později. Někde přijímají přihlášky do posledního srpna. Na soukromou vysokou školu ji studenti podávají stejně jako na tu státní; elektronickou poštou, písemně či osobně. Až na výjimky také platí administrativní poplatek. Ten se pohybuje mezi 300 až 700 korunami.

Proč se ale hlásit na soukromou školu? Podle prorektora Bankovního institutu VŠ Miroslava Flašky nabízejí soukromé vysoké školy především ty studijní obory, které často chybí na těch státních. Například tvůrčímu psaní se v České republice ve větším rozsahu věnují pouze na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze.

Každý uchazeč by se ale měl v první řadě připravit na školné. Jeho výše se u jednotlivých škol různí. Částka za jeden rok studia se obvykle pohybuje kolem dvaceti až čtyřiceti tisíc, za studium prvního ročníku cestovního ruchu zaplatíte až 120 tisíc korun. Školy se ale snaží studentům s výdaji na vzdělání pomoci. Například Vysoká škola finanční a správní v Praze uzavřela stejně jako podobné ústavy smlouvu s Českou spořitelnou na poskytování půjček pro své studenty. Některé školy nabízejí financování studia prostřednictvím úvěru Gaudeamus Komerční banky. Nabídky finančních ústavů často umožňují splacení půjčky až po ukončení studia.

Obavy z toho, že škola jako podnikatelský subjekt zkrachuje a studenti nebudou mít kde v učení pokračovat, jsou zbytečné. "I kdyby se to stalo, naše ministerstvo studenty nenechá na holičkách," říká Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství. To by vstoupilo do jednání s některou veřejnou vysokou školou s podobným studijním programem, aby studenty, kteří o to mají zájem, přijala.

Posluchači soukromých škol využívají stejná práva jako studenti škol veřejných. Mají nárok na sociální a ubytovací stipendia, do jejich 26 let za ně hradí stát sociální a zdravotní pojištění.