Zatímco veřejné vysoké školy jen nerady připouštějí náhradní termín přijímacích zkoušek, soukromé v tomto ohledu vycházejí studentům více vstříc.

"Pokud má zájemce o studium vážný důvod, proč se nemůže k přijímacímu řízení dostavit v určený termín, lze si s vedením školy domluvit náhradní," vysvětluje Klára Fricová, vedoucí studijního oddělení Vysoké školy cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství. Důvodem může být nemoc nebo třeba pobyt v zahraničí.

Pojetí samotných přijímacích zkoušek závisí na konkrétní škole. Někde se nepořádají vůbec, jako například na Bankovním institutu vysoké škole v Praze. O přijetí či nepřijetí přihlášených rozhoduje komise na základě předchozích studijních výsledků, popřípadě praxe v oboru. Jinde musí studenti projít klasickými písemnými testy a ústní částí. Ta může mít pouze formu pohovoru nebo se při ní prověřují vědomosti.

Pravděpodobnost, že uchazeč bude na soukromou vysokou školou přijat, je výrazně větší než na většině státních škol. "Uchazeči o studium tvůrčího psaní jsou vysoce motivovaní. Zaznamenáváme solidní úspěšnost. Na druhou stranu se ne všichni přijatí ke studiu skutečně zapíší," říká jednatel Literární akademie Josefa Škvoreckého Václav Krištof.

Soukromé studium v angličtině

Na soukromých vysokých školách si lze vybrat jak prezenční, tak kombinovanou formu studia. Ta vyžaduje především samostudium, které několikrát za semestr doplňují přednášky nebo konzultace. Prezenční formou se naopak rozumí denní studium. Vysokoškolák tedy chodí do školy každý týden podle daného rozvrhu.

V nabídce privátních škol je tříleté bakalářské studium a navazující dvouleté. Absolvent pak získá titul magistr nebo inženýr podle vystudovaného oboru. Například Univerzita Jana Amose Komenského v Praze umožňuje také doktorské studium. Někde je možné získat titul MBA (Master of Business Administration), jako třeba na Vysoké škole finanční a správní. Jestliže někdo dává přednost studiu v anglickém jazyce, může si vybrat jeden z oborů například na Vysoké škole veřejné správy a mezinárodních vztahů v Praze.

Zimní semestr soukromé školy začíná většinou v říjnu, tedy srovnatelně nebo o několik dnů později než na státní vysoké. Výjimku v organizaci studia tvoří třeba Vysoká škola ekonomie a managementu v Praze, na které lze zahájit studium dokonce třikrát v roce: v lednu, dubnu a říjnu, podle potřeb studentů a naplnění oboru.

Zkoušky a kreditní systém

Zkouškové období soukromých škol se více méně kryje s tím u státních jako například na Vysoké škole cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství nebo Literární akademii Josefa Škvoreckého. Tam studenti skládají zkoušky a zápočty v zimním semestru během ledna a února, v letním v květnu a červnu. V září potom přicházejí na řadu opravné termíny. Není to ale pravidlem. Například studenti Bankovního institutu vysoké školy uzavírají předměty z letního semestru v červnu, červenci nebo také až v srpnu.

Některé školy mají již zavedený Evropský transferový kreditní systém (ECTS). Jiní se na jeho zavedení připravují nebo fungují bez něj. V čem spočívá? Student za splněné předměty - tedy složení zkoušky či získání zápočtu - dostává určitý počet bodů, kreditů. Díky tomu, že jsou v jiných státech lépe převoditelné v rámci tamních systémů, umožňuje ECTS pokračovat ve studiu na zahraničních vysokých školách a univerzitách. Tento systém uplatňuje například Vysoká škola cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství nebo Vysoká škola hotelová v Praze.

Není to ale jenom specifikum soukromých škol. Ze státních škol už na tento systém přešly například některé studijní programy Vysoké školy ekonomické v Praze.

Autorka je spolupracovníkem redakce

Jak podávat přihlášku

Na soukromou vysokou školu se podává klasická přihláška ke studiu na vysoké škole oranžové barvy. Stáhnout ji lze na internetových stránkách některých škol nebo na www.formulare-ke-stazeni.cz, pokyny k jejímu vyplnění se nacházejí na www.mstm.cz/vzdelavani/prijimaci-rizeni. Na některé školy se lze přihlásit elektronicky a většinou to bývá levnější.

Kolik stojí rok studia*

Vysoká škola zdravotnická 25 000

Vysoká škola ekonomie a managementu 35 000

Vysoká škola logistiky Přerov 37 000

Vysoká škola Karla Engliše v Brně 40 000

Vysoká škola evropských a regionálních studií 40 800

Vysoká škola obchodní v Praze 45 000

Vysoká škola obchodní a hotelová 46 000

Vysoká škola regionálního rozvoje 48 000

Vysoká škola finanční a správní 49 000

Vysoká škola veřejné správy a mezinárodních vztahů v Praze 55 000

Literární akademie Josefa Škvoreckého 59 500

Vysoká škola hotelová v Praze 65 000

Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů 65 000

Vysoká škola cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství 120 000

*uvedené školné je za studium 1. ročníku bakalářského oboru v prezenční formě a v českém jazyce; ceny v korunách jsou orientační

Zdroj: internetové stránky uvedených vysokých škol

10 nejžádanějších soukromých VŠ