Akcie budou letos více kolísat, říká expert


Současný pokles na globálních akciových trzích není nic mimořádného, i když například v USA překvapil svojí hloubkou, říká Patrick Mange, ředitel výzkumu a strategie francouzské firmy BNP Paribas Asset Management.


HN: Lze nějak vysvětlit, proč současný výprodej spustila Čína?

Váha jejího akciového trhu v posledních letech významně stoupla. Ale panika se může na globální scénu přelít odkudkoli. Za tím, proč se tolik propadla burza v Šanghaji, vidím především snahu čínských úřadů předejít bublině na akciovém trhu.

Ten loni vylétl asi o 130 procent. Poté, kdy se objevily informace, že se Peking chystá zasáhnout proti nelegálnímu obchodování s akciemi a možná i zavést daně z akciových zisků, nastala prudká korekce.

K tomu se přidala větší nervozita - kupodivu v USA, kde jsme si v poslední době zvykli na příznivé zprávy například o rychlejším růstu HDP a klesající nezaměstnanosti. Ale rychlý růst za poslední loňské čtvrtletí byl upraven směrem dolů. Ukázalo se také, že bývalý šéf Fedu Alan Greenspan má stále na trhy vliv. Během přednášky v Hongkongu se zmínil o tom, že USA by mohly letos ukončit svoji šestiletou "periodu růstu", což finanční trhy vyplašilo.


HN: Jak se vám jeví vyhlídky na letošní rok?

Domnívám se, že období, kdy akciové trhy poměrně málo kolísaly, končí. Musíme si zvyknout na to, že takové korekce, jako je ta nynější, budou stále častější. Tím chci říci, že pro nás současná korekce nepředstavuje žádné překvapení.


HN: Znamená to, že častější výkyvy signalizují nějaký dlouhodobější obrat na akciových trzích?

Hovoříme-li o častějším a silnějším kolísání kurzů, neznamená to, že předpovídáme zásadní obrat ve vývoji globálních akciových trhů. Jsem přesvědčen, že i současný výkyv je pouze krátkodobý.

Jinak řečeno, akciové burzy budou dlouhodobě nadále mířit vzhůru. Ale znovu říkám, že letos se musíme připravit na více nepříjemných okamžiků.