Burzy čelí těžkým otřesům



Pražská burza přišla od úterý o 75,5 miliardy korun

Hodnota akcií ve světě klesla o bilion dolarů


Poslední dva dny se pro mnoho investorů na pražské burze staly noční můrou. Burza od úterý přišla o víc než 4,5 procenta, hodnota firem na hlavním trhu klesla o 75,5 miliardy korun.

Akcie tak ztratily téměř celý nárůst hodnoty, který si připsaly od začátku letošního roku.

Kdo třeba neměl šťastnou ruku a nakoupil v pondělí cenné papíry petrochemického Unipetrolu za sto tisíc korun, ztrácel včera už 8300 korun. Právě akcie Unipetrolu propadly nejvíce, dohromady o 8,3 procenta.

Pražská burza se přitom v poklesu zařadila po bok trhům na celém světě. Mezi investory totiž zavládla velká nervozita po několika zprávách z různých koutů světa. V úterý zahájily výprodej zprávy o regulaci akciových trhů v Číně.

Přidaly se i nepříznivé údaje o vývoji americké ekonomiky. Akcie na Wall Streetu tak zažily v úterý nejhorší propad od teroristických útoků 11. září.

Akcie byly předražené


Podle agentury Bloomberg následkem toho klesla jenom za úterý hodnota světových akcií přibližně o jeden bilion dolarů. To je skoro stejně jako hrubý domácí produkt Ruska.

"Většina světových akcií byla předražená. Investoři využili několik nepříznivých zpráv, které se sešly najednou, jako startovací impulz, aby začali se ziskem prodávat," sdělil HN Zsolt Papp, vedoucí ekonom pro středoevropské trhy v nizozemské bance ABN Amro.

Podílové fondy ztrácejí


O peníze tak v minulých dvou dnech přišli i lidé, kteří svěřili své úspory českým podílovým fondům. Ty neinvestují pouze do domácích akcií, ale peníze svých klientů se snaží zhodnotit i v zahraničí. Často v blízkém Polsku a Maďarsku. Někdy ale i v exotičtějších zemích, jako je Turecko či Rusko. Třeba jeden z největších domácích fondů Sporotrend České spořitelny prodělal v úterý přes čtyři procenta.

Český trh se však včera svým necelým půlprocentním propadem zařadil k těm lepším. Pokles zmírnily výsledky rakouské Erste Bank, která příjemně překvapila zvýšením zisku o třicet procent.

Nevedlo se naopak západní Evropě. Tam burzy padaly v průměru o 1,5 procenta. Večer se však zlepšila situace v USA i díky prohlášení šéfa centrální banky Bena Bernankeho, že americká ekonomika bude i nadále mírně růst.

"Zatím je předčasné říci, zda je sestup akcií ve světě u konce nebo bude trvat déle. Není ale důvod panikařit a prodávat. Trhy půjdou dříve či později zase nahoru," myslí si Lars Christensen z Danske Bank. "V současnosti nevidím žádná ekonomická data, která by měla trhy strhávat, jde spíše o psychologii," dodal Papp.