Známá tvář umí zapůsobit, vědí politiciJeden střílí góly, druhá běhá na lyžích, třetí patří k nejvšestrannějším sportovcům světa a všichni za to po světě sbírají medaile. A všichni tři - Jaromír Jágr, Kateřina Neumannová i Roman Šebrle - se také objevili mezi tipy na nejvlivnější Čechy současnosti.

"To, že lidé úspěchy sportovců emocionálně prožívají, nějaký vliv má. Lidé se mohou se sportovci identifikovat a o to víc jim poté naslouchají i při mimosportovních tématech," říká sociolog Jan Červenka.

A vědí to i politické strany. Nejčastěji tváře známých sportovců využívá ODS. V krajských volbách v roce 2004 jako hlavní trumf nasadila hokejistu Jaromíra Jágra (toho času, v době stávky v NHL, hrajícího v Česku). Plakáty se slavnou tváří visely v jeho rodném Kladně i loni na podzim při komunálních volbách. Tváří ODS se v červnových parlamentních volbách stali i fotbalisté Milan Baroš a Tomáš Ujfaluši. A to přesto, že veřejnost si fotbalisty se zásadními politickými sděleními příliš nespojuje.