Města mohou zakázat prostituci na veřejnosti


Ústavní soud podpořil obce, které se léta neúspěšně snaží omezit prostituci na svém území: potvrdil, že mohou vyhláškou zakázat nabízení sexuálních služeb na všech veřejných prostranstvích, a vykázat tak prostituci za zavřené dveře. Soud to konstatoval při rozhodování o vyhlášce Ústí nad Labem.

"Provozování prostituce velmi výrazně ohrožuje mravní výchovu dětí a mládeže. Takové nabízení sexuálních služeb může u dětí vyvolat dojem něčeho běžného nebo normálního," řekla soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Zájem na mravní výchově stojí podle soudu v případě prostituce výš než právo "svobodně podnikat".

Jde o první nález ústavních soudců s obdobnými argumenty.

V praxi to znamená, že obce tak smějí vydávat vyhlášky o regulaci prostituce, protože problematiku nijak neupravuje zákon. Město ani nemusí přesně vymezovat prostor, kde je nabízení sexuálních služeb zapovězeno. Stačí plošné označení všech veřejných prostranství.

Města ale dál nemají právo omezovat prostituci za dveřmi nevěstinců a na soukromých pozemcích. Podle primátora Ústí nad Labem Jana Kubaty otevírá nález Ústavního soudu novou cestu, jak prostituci omezit. "Díky tomu máme možnosti nabízení sexuálních služeb regulovat prostřednictvím naší městské policie," řekl Kubata.

Ředitel městské policie v Ústí nad Labem Pavel Bakule ČTK řekl, že v současné době v ústeckých ulicích prostitutky nejsou. Ve městě funguje jen několik nevěstinců či takzvaných privátů. "Vyhláška bude velmi užitečná v případě, že by se prostitutky například z nedalekého Dubí stáhly k nedávno otevřené dálnici D8 z Prahy do Drážďan, která vede přes území města," řekl Bakule.

Na rozhodnutí ústavních soudců čekají další nařízení o prostituci, například plzeňská. Plzeň má od roku 2004 už třetí vyhlášku o prostituci, z nichž první dvě napadlo ministerstvo vnitra a nyní jsou u Ústavního soudu. Vedení radnice vykázalo prostitutky z celého území města až za cedule s označením Plzeň, ale ministerstvo chce specifikovat konkrétní ulice. "Dnešní rozhodnutí ÚS řeklo, že všechny naše vyhlášky jsou platné," prohlásil radní pro bezpečnost Petr Rund. Hlavní problém ale podle něj zůstává. "Ať ministerstvo řekne, zda je legální a ženy si pořídí živnostenské listy a budou platit daně, nebo bude prostituce trestným činem," dodal plzeňský radní.

Nesprávně koncipované obecní vyhlášky řeší Ústavní soud poměrně často. Obce si často přivlastňují pravomoc, která jim nepřísluší. Rušené vyhlášky se nejčastěji týkají venčení psů, hluku nebo požívání alkoholu, výjimečně ale i svobody slova a shromažďování.