Důchod? Němci si budou muset počkat
Berlín, 9. 3. 2007
Přátelské uvítání na ministra práce Franze Münteferinga při návštěvě u odborářů v poslední době zpravidla nečeká. Většinou jen hlasitě pískají a demonstrují s plakáty, na nichž jej označují za zrádce. "Müntefering klestí otrockou cestu do důchodové chudoby," zlobí se šéf svazu IG-Metall Jürgen Peters. "Kdo nic nemá, tomu vláda vezme ještě zbytek," přitakává jeho kolega z IG-Bau Klaus Wiesehügel.
Dvě třetiny obyvatelstva jsou proti plánu vlády postupně zvyšovat od roku 2012 odchod do důchodu na 67 let. To ale velkou koalici nijak netrápí, a tak dnes hodlá ve spolkovém sněmu svůj záměr s drtivou většinou hlasů schválit. Proti se zřejmě nepostaví ani pesimisté z levicového křídla sociálnědemokratické SPD. Renomovaní experti však vládu v této otázce podporují.
Prodlužování vstupní hranice důchodu považují za nutné, aby se tak vyrovnalo postupné stárnutí obyvatelstva. Jen kvůli rostoucí průměrné délce života se od roku 1970 zvýšila průměrná doba důchodu z deseti na sedmnáct let. Do roku 2030 by se podle statistiků měla zvýšit o dalších 2,8 roku. Zároveň s tím navíc klesá počet plátců sociálního pojištění.
Tomuto vývoji lze zabránit jen dvěma metodami - buď horentně navýšit příspěvky na důchodové pojištění, nebo dostat fázi vyplácení důchodů a příjmů z pojištění do rovnováhy. "To, že je navýšení důchodového věku na 67 nezbytné, si každý dokáže snadno spočítat," míní profesor ekonomie z Kolína Eckart Bomsdorf.
Jednoznačná byla i rada odborníků přizvaných na slyšení do sněmu. "Nevidím žádnou alternativu," míní Axel Reimann, šéf německé důchodové pojišťovny.
Odbory to ale vidí jinak. Proti návrhu argumentují tím, že dnes je ve věku mezi 55 a 64 lety již beztak 1,2 milionu lidí bez práce a zvýšení hranice odchodu do důchodu podle nich situaci jen zhorší. Za řešení považují navýšení produktivity nebo v nejhorším případě zvýšení příspěvků na důchodové pojištění.
Ne všech se přitom navyšování dotkne. Koalice rozhodla udělit výjimku těm, kteří budou moci prokázat, že 45 let přispívali na důchodové pojištění. Ti budou moci podle starých pravidel výhod důchodu užívat již od 65 let. Stát tato výjimka podle odhadů expertů vyjde na dvě miliardy eur.
Pokud schválení nyní hladce projde, začne se od roku 2012 až do roku 2029 hranice odchodu do důchodu zvyšovat o dva měsíce ročně. Jako první plných 67 let budou muset odpracovat lidé mladší ročníku 1964. Předčasně do důchodu sice bude moci ten, kdo odpracoval nejméně 35 let, za "trest" ale bude mít až o 14,4 procenta menší penzi.
Odboráři se i po schválení svého protestu vzdát nechtějí. "V boji budeme pokračovat," tvrdí šéf svazu DGB Michael Sommer.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist