Klienti hledající bankovní účet, který by sloužil jen jako finanční rezerva, musí pečlivě vybírat. Rozdíly mezi nabídkami bank jsou značné, a tak Hospodářské noviny spočítaly, která banka nabízí pro takového klienta nejvýhodnější účet. Fiktivní modelový klient, pro kterého je porovnání spočítáno, si na takové konto nechává jednou za měsíc posílat peníze. Měsíčně vybírá peníze dvakrát z bankomatu vlastní banky. Z propočtu vyplynulo, že nejméně za standardních podmínek zaplatí za vedení takového účtu klient, pokud si účet zřídí v BAWAG Bank. Ročně to dělá necelých 400 korun.

Kalkulace a porovnání

Porovnávat poplatkovou výhodnost jednotlivých účtů je složité, protože zatímco určité konto se někomu vyplatí, druhý na něm prodělá. Pro každého klienta je totiž vhodný jiný typ účtu. V našem případě je ale uvažován klient, který již jeden účet má a chtěl by si otevřít ještě druhé konto v jiné bance, které by využíval minimálně.

V daném propočtu vychází nejlépe BAWAG Bank, a to kvůli bezplatnému vedení IQ konta. Příznivá je zde i cena za výběr z domácího bankomatu a příchozí položka. V daném případě by klient bez uvažování poplatků za výpisy zaplatil ročně 380 korun, což je nejméně ze všech bankovních domů.

Na druhém místě v pomyslném žebříčku s ročním poplatkem ve výši 456 se umístila Poštovní spořitelna. Jen o dvacet korun více by klient zaplatil, kdyby si srovnatelný účet otevřel ve Waldviertler Sparkasse von 1842 (WSPK). Zdánlivě nejvíce by na poplatcích spojených s druhým účtem zaplatil klient Citibank. Na druhou stranu se ale tato banka může stát pro daného klienta rázem nejlevnější. "Jestliže průměrný měsíční zůstatek všech aktiv klienta u Citibank, to znamená i podílových fondů, převyšuje částku sto tisíc korun, neplatí klient žádný poplatek za vedení účtu ani za dva výběry z bankomatu. V daném případě by klient měl účet po celou dobu zcela zdarma," vysvětluje Markéta Dvořáčková z oddělení komunikace Citibank. Podobnou úlevu poplatku nabízí také eBanka. Zde stačí, aby účet klienta měl pravidelný příliv peněz ve výši alespoň 15 tisíc korun měsíčně. Pak banka neúčtuje poplatek za vedení konta. Ten standardně činí 50 korun měsíčně.

Zajímavou nabídkou je také Aktiv konto, které nabízí Volksbank ale pouze v hypermarketech Kaufland. Zde je bezplatné jak vedení účtu, tak i elektronická platební karta.

Druhý účet

Není až tak výjimečné, že lidé, přestože již mají bankovní konto, u kterého využívají platební karty, přímé bankovnictví či další služby, mají zájem si otevřít ještě další účet. K tomu mohou mít několik důvodů. Druhý účet může sloužit jako jakási finanční rezerva, může mít charakter i "tajného konta", kde si manžel (manželka) ukládá peníze.

V takových případech klient nevyhledává konto, které by bylo "obaleno" dalšími doplňkovými službami, ale má zájem o holý účet. Zde je ovšem otázkou, jakým způsobem bude majitel své konto ovládat. Přestože klient nemá o další služby zájem, měl by si pořídit ke kontu alespoň platební kartu. Stačí obyčejná elektronická karta pro výběry z bankomatů a platby na terminálových pokladnách. V opačném případě by totiž byl odkázán pouze na pobočku, což by znamenalo ty nejvyšší možné poplatky.

"Klient, který si v bance otevře účet s tím, že s ním bude disponovat jen na pobočce, může na poplatcích zaplatit horentní sumy. Stačí přitom jen pár výběrů hotovosti za poplatek několika desítek korun," upozorňuje Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com.

Nejvyšší poplatky jsou spojené se službami, které jsou poskytované na pobočkách bank. Kupříkladu výběr hotovosti na přepážce je u většiny bank spojen s poplatkem mezi 30 až 50 korunami. O mnoho levnější není ani platební příkaz k převodu podaný na papíře, a tedy také na pobočce. Stačí pak jeden či dva hotovostní výběry na pobočce v měsíci a klient zaplatí jen za tyto transakce ročně až 1200 korun. Ať už konto plní funkci hlavního účtu nebo jen jako finanční likvidní rezervu, rozhodně se vyplatí si pořídit platební kartu. Výběry z bankomatů jsou totiž tou nejlevnější cestou, jak se dostat k hotovosti na kontě. Samozřejmě klienti musí ve většině případů vybírat jen z domácích bankomatů - bankomatů dané banky. Poplatky se pak pohybují nejčastěji okolo pěti korun za výběr.

Elektronická platební karta

Pro účely výběrů z bankomatů plně postačí jen elektronická platební karta - Visa Electron nebo Maestro. Tyto karty je možné pořídit za částku přibližně od sta do tří set korun ročně. Klienti se ale musí dobře podívat do sazebníků bank, protože i pro pouhou kombinaci běžného účtu a bankovní karty je lepší v řadě případů dát přednost balíčkovému kontu.


Porovnání nejlevnějších bankovních účtů v kombinaci s platební kartou