Akcie v Praze spadly včera o dvě procenta

Hodnota firem poklesla o 34,5 miliardy

Pohoršily si burzy na celém světě


Američané mají problémy se splácením hypoték. A na vlastní kůži to včera pocítili i majitelé akcií ČEZ nebo Erste Bank.

Vlna nejistoty na americkém realitním trhu se totiž přehnala přes všechny burzy světa - od Číny až po západní Evropu a dorazila i do Prahy. Celá česká burza včera ztratila dvě procenta.

Nejhlubší propad zaznamenaly akcie rakouské Erste Bank, které oslabily o 3,3 procenta. Nenašla se přitom jediná firma, jejíž cenné papíry by posílily.

Pražská burza na tom nebyla zdaleka nejhůř: třeba londýnský trh ztratil 2,6 procenta. Nejvyšší pokles v Evropě zaznamenala Ukrajina - tam se burza zřítila dokonce o šest procent.

Letos jde už o druhou mohutnou vlnu propadu akcií. Před dvěma týdny při "černém úterý" rozpoutala otřesy na akciových trzích Čína. Za jediný den se tehdy hodnota firem ve světě snížila téměř o bilion dolarů.

Investoři se bojí o zisky

"To, co se děje v Americe nebo v Číně, má vliv na všechny světové trhy. Jde spíše o psychologii: když se propadnou akcie v USA, i investoři v Česku si řeknou, že raději začnou prodávat, protože se bojí, že by o své zisky z akcií mohli přijít," vysvětlil analytik ABN Amro Zsolt Papp.

Hodnota českých firem, jejichž cenné papíry se na burze obchodují, se tak včera kvůli výprodejům snížila o 34,5 miliardy korun. Nejvíce se kromě Erste Bank zbavovali investoři akcií ČEZ, které se propadly o 2,3 procenta na 846,7 koruny. Ráno však ztrácely také kvůli zprávě o privatizaci sedmiprocentního podílu firmy přes burzu dokonce dvakrát tolik.

V USA nemají na hypotéky

Včerejší propady burz nastartoval americký trh s nemovitostmi: podle tamní asociace hypotečních bank asi sedmina dlužníků s nižšími příjmy není schopna splácet půjčky na bydlení. Okamžitě po uveřejnění této zprávy se rozpoutala debata, zda se potíže mohou rozšířit na celý realitní trh.

To by v Americe (kde lidé hypotéky využívají nejen na nákup bydlení, ale často z nich financují i další výdaje na chod domácnosti) znamenalo výrazné zpomalení ekonomického růstu.

V konečném důsledku by tak klesly zisky firem. Taková představa trhy vyděsila a investoři se začali akcií zbavovat. Experti však paniku mírní. "Na splátky nemají jen nejchudší Američané. Jejich spotřeba ovlivňuje americké HDP pouze z několika procent. Recese se není třeba bát," řekl HN John Praveen, analytik americké Prudential International.

Další vývoj na pražské burze bude záviset na situaci v USA. Investoři v Praze jsou nervózní, a tak se v následujících týdnech budou české akcie pohybovat "nahoru dolu". Jakýkoli růst totiž vyvolá chuť prodávat.

"Je dost dobře možné, že trhy si budou muset projít ještě hlubším propadem. Z dlouhodobého hlediska mají ale evropské akcie včetně těch domácích větší potenciál než americké," věří Petr Hlinomaz, analytik BH Securities.

070315_15_1.gif

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist