Akcie přinášejí nejvyšší zisky, jejich ceny jsou ale rozkolísané


Při investování není dobré podstupovat extrémně vysoké riziko. Na druhou stranu je ale chybou i vyhledávat zbytečně nízké riziko, které s sebou přináší malé výnosy. Optimální cestou je určitý kompromis. V majetkovém portfoliu investora by tak měla být méně riziková aktiva, ale také akcie. Ty jsou totiž nositeli nejvyšších výnosů.


Nízké riziko, nízký výnos

Chybou tuzemských investorů je, že mají zájem hlavně o nízko riziková, ale současně málo výnosná aktiva. Špatným postupem je i investování pouze na základě historických výnosů aktiv.

Někdo si navíc s investováním vůbec neláme hlavu a své peníze umístí pouze do jednoho aktiva. A to je také špatně. Investor se buď zbytečně okrádá o reálně dosažitelné vyšší výnosy, nebo naopak hazarduje a podstupuje velké riziko kvůli dosažení vysokého zisku. Správný přístup je naopak investice rozčlenit do několika, nejlépe do celé řady aktiv současně. Tím vzniká investiční portfolio.


Jak postavit portfolio

Je třeba, aby si investor namíchal své portfolio z celé řady nejrůznějších aktiv. Jejich výběr ale není jednoduchý a vyžádá si nějaký čas. Odměnou za pečlivou práci je ovšem solidní zisk, a to při rozumné míře rizika.

Optimální investiční portfolio je vždy individuální záležitostí. Svým obsahem investičních aktiv odráží potřeby a preference klienta, současně i jeho vztah k riziku. Obecně by portfolio mělo obsahovat jak bezpečná, tak i rizikovější aktiva. Stejně tak je třeba portfolio rozumně rozložit podle délky investičních horizontů jednotlivých aktiv. Mělo by obsahovat jak krátkodobé, tak i dlouhodobé investice.

Aby investiční portfolio přinášelo rozumné výnosy, neměly by v něm určitě chybět akcie nebo akciové podílové fondy. Tato aktiva však mnohé investory stále odrazují. Důvodem jsou jejich dřívější negativní zkušenosti. Na druhou stranu právě akcie generují ty nejvyšší výnosy.

U investičního portfolia nejde jen o seznam vhodných typů aktiv, ale také o jejich podíly. Je možné se například setkat s doporučením portfolia, které obsahuje polovinu akcií, 30 procent dluhopisů a zbytek tvoří krátkodobá aktiva a hotovost.


Otevřené podílové fondy

Lidé, kteří chtějí při investování dobře pracovat s rizikem, ale nemají stovky tisíc korun na vytvoření kvalitního a dobře diverzifikovaného portfolia (portfolio s rozloženým rizikem na více aktiv) z konkrétních akciových a dalších investičních titulů, ocení právě podílové fondy.

Podílové fondy diverzifikují investiční riziko mezi celou řadu aktiv (akcie, dluhopisy, termínované vklady, podílové listy jiných fondů a další). Pokud klesne cena určitého aktiva (například dluhopisu), může mít tato změna pouze malý vliv na celkový výnos fondu. Lidé si přitom mohou vybrat mezi fondy s malým rizikem a malým výnosem až po fondy s velkým rizikem, zato ale s možným velkým výnosem.


Výnos a riziko fondů

Potenciálně nejvyšší výnos přinášejí fondy akciové. Znamenají současně i největší riziko. Rizikovost ale spočívá jen v kolísavosti hodnoty fondu v krátkém čase. Rizikové je proto nakoupit podílové listy těchto fondů a snažit se je za velmi krátkou dobu odprodat (například do půl roku). Investor v takovém případě může hodně prodělat.

Pokud ale klient dodrží u akciového fondu doporučovaný investiční horizont (pět let a více), riziko je relativně nízké. V delším časovém horizontu v podstatě všechny solidně spravované otevřené podílové fondy by měly růst a tím pádem svým podílníkům vydělávat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist