Centrální banka srazila silnou korunu


Slovenská centrální banka (NBS) včera zasáhla proti silné slovenské koruně. Intervence NBS podle obchodníků oslabily korunu nad 33,20 SKK za euro z ranních 32,80. Centrální banka včera navíc zatlačila na domácí měnu tím, že odmítla všechny nabídky na dvoutýdenní vklady komerčních bank.

NBS intervenci potvrdila. "Důvodem byla neadekvátní úroveň tržního kurzu koruny," řekla Jana Kováčová z tiskového oddělení NBS. Další podrobnosti však neposkytla. Podle původních informací obchodníků banka intervenovala přes zahraniční trhy. "Naznačuje to, že centrální banka hodnotí situaci vážně," řekl analytik Vladimír Vaňo z firmy Trend Analyses.

Slovenská měna v pondělí posílila o 3,5 procenta až na nový rekord 32,71 SKK/EUR poté, co se posunula její centrální parita v systému směnných kurzů ERM-II. Do toho země vstoupila v roce 2005 v rámci chystaného přijetí eura. Parita v systému ERM-II, která se od pondělí posunula na 35,44 SKK za euro z původních 38,45, stanovuje střední úroveň, od níž se může kurz slovenské koruny vůči euru odchýlit maximálně o 15 % v obou směrech.

Koruna se v pondělí dostala na rekord i vůči americké měně, když zpevnila pod 24,70 SKK za dolar. Po včerejší intervenci se kurz posunul zhruba na 24,98 SKK za dolar. Vedení NBS již v pondělí varovalo, že tempo růstu považuje za příliš rychlé.

Slovenská koruna posilovala v uplynulých měsících především díky rychlé expanzi ekonomiky. Ve srovnání s rokem 2002 získala slovenská měna vůči euru více než deset korun. Ještě výraznější zisky vykázala vůči dolaru, který v uplynulých letech oslaboval i vůči euru. Například v červnu 2001 se dolar v bankách prodával za více než 50 slovenských korun.

Rekordně silná měna znevýhodňuje vývozce, kterým snižuje tržby z prodeje zboží v zahraničí. "V delším horizontu by se silná koruna mohla promítnout oslabením růstu exportu a ekonomiky. Její výkonnost by pak mohla být nižší než v současnosti," tvrdí Josef Kvarda ze společnosti Atlantik finanční trhy.