Nejméně padesát miliard korun utratí letos realitní fondy a investoři za nákup nemovitostí v Česku. Shodují se na tom analytici renomovaných poradenských společností DTZ a King Sturge. Je to o deset procent více než loni, kdy se investice meziročně zvýšily o 46 procent na 46 miliard korun.
"Výše bude rekordní, ale tempo nižší. Německé a rakouské fondy, které loni nemovitosti nakoupily, je budou držet. Záleží na tom, kolik nových projektů se na trhu objeví," uvedl Georgie Lewis z DTZ.
I nadále trvá zájem o moderní kancelářské budovy, o maloobchodní prostory i o průmyslové areály, a to nejen v Praze, ale i v Brně, Ostravě a v Plzni.
U většiny projektů se nájemné počítá v české měně, která trvale zpevňuje, a to některé zahraniční investory odrazuje. Podle Lewise se tak otvírá prostor i pro české fondy. Jedním z prvních je Czech and Slovak Property Fund, který v polovině března koupil za 89,5 milionu eur Nové Butovice Office Park. Zvýšil tím hodnotu svého majetku na 350 milionů eur.
Zcela novým sektorem pro dlouhodobé investice do realit se stávají byty.
"Ještě donedávna byl zájem o bytové domy v Česku mezi zahraničními investory relativně malý. To se ale mění. O bydlení, a to především ve velkých městech, začínají mít zájem i silné evropské realitní fondy," říká Španěl Juan Rodengo ze společnosti Bienvenidos.
Fondy, podle zkušeností z Velké Británie nebo Španělska, čekají na velké projekty, kombinující rezidenční a kancelářské prostory. Byty prodají a vydělávají na zajištění služeb a oprav pro majitele.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist