Obchodní řetězce Billa a Julius Meinl zaplatí za kartelovou dohodu z let 2001 až 2003 pokutu 43,35 milionu korun namísto původních 51 milionů. V pátek o tom informoval předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina.

ÚOHS musel sankci přehodnotit na popud brněnského krajského soudu. Rozhodnutí je pravomocné, firmy se teď opět mohou obrátit na soud. Prodejny Julius Meinl už v Česku nefungují, firma si ale v zemi ponechala kancelář.

"Mohu potvrdit, že rozhodnutí společnost Billa již obdržela a nyní je studuje. V zákonné lhůtě se k tomuto rozhodnutí vyjádří," řekl mediální zástupce společnosti Billa Michal Donath.

Řetězce Billa a Julius Meinl mezi sebou podle antimonopolního úřadu více než rok slaďovaly nákupní ceny a obchodní podmínky pro dodavatele. Vyměňovaly si informace o cenách a bonusech od dodavatelů, porovnávaly je a požadovaly pak shodné podmínky. Navíc chtěly po distributorech i kompenzace na vyrovnání vzniklých rozdílů. Součástí smluv s distributory byl i takzvaný alianční bonus, jenž měl zaručit stejný sortiment v obou sítích. Pokud dodavatel s těmito podmínkami nesouhlasil, hrozilo mu, že obchody odstoupí od smlouvy. Řetězce na tom podle ÚOHS chtěly vydělat, ovšem na úkor distributorů i zákazníků.

V té době měly řetězce dohromady asi třináctiprocentní podíl na trhu. Meinl měl 90 prodejen, Billa kolem 70. Antimonopolní úřad vyměřil většímu z řetězců pokutu 23 milionů, menšímu 28 milionů korun. Pokutu úřad počítal podle finanční síly firem a aktivity v rámci kartelu. Firmy se později obrátily na soud. Ten kartelovou dohodu potvrdil, ale nařídil ÚOHS přezkoumat výši sankce. Soudcům se zdálo, že neodpovídá skutečné délce kartelu.

Ztrátový Julius Meinl se v roce 2005 rozhodl odejít z Česka a svých téměř 60 zdejších obchodů prodal konkurenční společnosti Ahold Czech Republic. Česká pobočka rakouské společnosti Julius Meinl se pak přejmenovala na Omega Retail. V roce 2005 Julis Meinl v Česku utržil zhruba tři miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 5,12 miliardy.

Supermarkety Billa patří společně s diskontními prodejnami Penny Market do německé maloobchodní skupiny REWE Group, která nyní v Česku provozuje přibližně 240 obchodů. Podle odhadů analytické firmy Incoma Research a časopisu Moderní obchod celkový obrat řetězců Billa a Penny Market loni v Česku činil 25,8 miliardy korun. Skupině REWE Group tak mezi deseti největšími obchodníky v Česku připadlo páté místo.

Vedení REWE Group loni na podzim oznámilo, že za zhruba 2,8 miliardy korun koupí 96 českých supermarketů Delvita, které poté přejmenuje na Billu. Fúzi ještě musí chválit Evropská komise.

Společnost Delvita je již čtvrtým obchodním řetězcem, který se kvůli tvrdému konkurenčnímu boji o zákazníky rozhodl opustit český trh. V roce 2005 z ČR odešel Julius Meinl, loni jej následoval francouzský Carrefour a německý řetězec Edeka. Síť 27 supermarketů Edeka a 11 hypermarketů Carrefour získalo Tesco Stores ČR.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist