Akropole, ikona řeckého hlavního města
Snímek: Archiv
Na první pohled vás možná Atény neokouzlí. Pokud jimi hodláte jen proběhnout, nacvakat pár fotek a teprve doma si skládat útržky dojmů, odnesete si nejspíš jen vzpomínky na nekonečný chaos, hluk, smog, těžký vzduch a dotěrné prodavače. Návštěvníkům, kteří se ale umí dívat a dají Aténám šanci, se řecká metropole odvděčí fascinující exkurzí do historie, labyrintem křivolakých uliček lemovaných malebnými tavernami a nezapomenutelnými zážitky.
Půvabná Akropole
Jen málo měst se může pochlubit, že o jeho přízeň soupeřili hned dva bohové. To je totiž přesně případ Atén. O jejich patronát se ucházela bohyně Athéna a bůh Poseidon, kteří spolu bojovali. V rámci souboje udeřil Poseidon svým trojzubcem o skálu a vytryskl pramen vody, který bůh Atéňanům věnoval. Athéna darovala městu olivovník a vyhrála.
Řekové věří, že právě díky jejímu vlivu dosáhlo město v následujících letech tak oslňujícího rozkvětu. Pokud někdy bohové v Aténách sídlili, zcela jistě si za svůj domov zvolili pyšný vrch Akropolis, který se nad městem vypíná. Tady najdete všechny památky, o kterých se dočtete v průvodcích. Tady je výkladní skříň Atén.
Většina staveb, jejichž sloupoví se zde tyčilo a jejichž pozůstatky můžete ještě dnes zhlédnout, pochází ze zlatého věku Atén. V pátém století před Kristem je dal postavit Perikles, který Řecku vládl.
Na Akropoli vstoupíte římským obloukem, branou Beule. Hned za ním najdete Propylaje, monumentální a působivou stavbu - rekonstruovanou antickou vstupní bránu, po staletí opěvovanou básníky. Přímo za ní se otevírá pohled na další úchvatnou stavbu, kvůli které sem míří většina turistů. Parthenón.
Hlavní chrám, který se co čtyři roky stával cílem putování svobodných občanů, byl zasvěcen Athéně. I po staletích si uchoval pověst nedostižné elegance a dokonalosti, navrhl jej geniální sochař Feidiás, který zhotovil i mimořádnou sochu Athény umístěnou v chrámu. Ta byla vyrobena ze zlata a slonoviny a patřila mezi nejkrásnější umělecká díla světa.
Celá stavba byla zbudována z bílého mramoru a čítala čtyřicet šest štíhlých sloupů. Zajímavostí Parthenónu je osa sloupů: není kolmá, ale lehce nakloněná do středu. U nárožních sloupů chrámu činí tento sklon až sedm procent. To mělo svůj význam. Jednak tím stavitelé zabránili dojmu, vznikajícímu u mnoha velkých staveb, že jejich vrchní část zdánlivě vybíhá do volného prostoru. Stavba také získala větší stabilitu proti zemětřesení.
Jihozápadně od Propylají najdete půvabný iónský chrám zasvěcený Athéně Níké. Určitě si jeho návštěvu nenechte ujít, nabídne ten nejúžasnější výhled na Saronský záliv. Jeho půvabný protipól tvoří žensky elegantní Erechtheión. Ten není zasvěcen pouze jednomu bohu, ale představoval dům četných božstev a hrob mytických panovníků předhistorických Atén. Právě návštěvou nejsvětějšího místa můžete svou prohlídku Akropole zakončit.
Esence řecké atmosféry
Až sejdete z Akropole, ponořte se do Atén živoucích. Čeká vás malebná a jedinečnou atmosférou proslulá čtvrť Plaka, nejstarší část města. Na první dojem přijde uspěchaná a chaotická, ale ponořte se do křivolakých uliček a objevíte její kouzlo.
Původně šlo o oblast "červených luceren". Postupně se je podařilo eliminovat a dnes tady nakoupíte ve vyhlášených klenotnictvích, posedíte v příjemných restauracích a kavárnách. Můžete se najíst za dobrou cenu, stejně jako si dát na předzahrádce sklenku ouza. Tady také nakoupíte, toužíte-li po originálním suvenýru s aténskou pečetí. V záplavě zlatnictví nechybí obchůdky, které prodávají ručně vyráběné šperky kopírující jejich starověké příbuzné, vystavené ve zdejších muzeích.
Projděte se úzkými uličkami rezonujícími rytmy pouličních muzikantů. Nasajte zhluboka vůni květin, které nabízejí prodavači přímo na ulici, nebo si nechte za symbolický poplatek napsat své jméno na zrnko rýže.
Pokud ve svém itineráři najdete skulinku, vyhledejte v Place to nejlepší kino pod širým nebem, Cine Paris. Nabízí mj. fascinující výhled na Akropoli. Téměř všechny filmy se tady hrají v angličtině s řeckými titulky, najdete tu i bar, kde si můžete dopřát oblíbený drink a pak si se sklenkou v ruce vychutnat výkony hvězd ve stínu Parthenónu.
Kolem Akropole
Přímo na svazích Akropole najdete shluk malých rázovitých domků. Místní jim říkají Anafiotika - podle kameníků z ostrova Anafi, kteří v polovině 19. století přišli za prací do Atén. Jejich malebné siluety by rozhodně neměly chybět ve vašem fotoalbu.
Pokud úzkými uličkami Plaky obejdete Akropoli, přijdete k Dionýsovu divadlu. Vzniklo v letech 342 - 326 př. Kr. a původně jeho čtyřiašedesát řad pojalo až sedmnáct tisíc diváků. Zachovalo se asi dvacet řad.
Středobodem a srdcem Atén je Akropole, a tak i legendární Diův chrám najdete lehce v dosahu. Stavba obrovského a dech beroucího chrámu začala v 6. století př. Kr. a trvala celých sedm století. Šlo o největší chrám starověkého Řecka, sestával z více než sta mramorových sloupů. Každý měl průměr téměř 2 m a měřil 17 m.
Jestliže máte smysl pro poetiku, neměli byste minout ani blízkou "věž větrů", nejznámější věž Atén. Podle legendy se má v jejích základech nacházet hrob Filipa Makedonského, jenže ve skutečnosti už od 1. století sloužila věž jako meteorologická stanice. Byly v ní umístěné hodiny a zařízení, které představovalo pohyby Slunce, Měsíce a pěti tehdy známých planet. Každá strana osmiboké věže směřuje na jednu světovou stranu a po obvodu věže jsou vytesány personifikované profily větrů. Každý profil byl umístěn ve směru, odkud ten který vítr vál.
Věž větrů najdete na římské agoře a poblíž lze navštívit i agoru antickou. Agora představovala starověké tržiště i centrum společenského života. Až se tady budete procházet, vězte, že se pohybujete na stejném místě, kde svou filozofii vykládal legendární Sokrates. Kromě toho můžete obdivovat i zachovalý Héfaistův chrám či kostel Svatých apoštolů.
Většina turistů přijíždí do Atén za starořeckými památkami a má tendenci opomíjet byzantské kostelíky a starobylé mešity, které se před vámi znenadání zjeví za nejbližším ohbím úzké uličky.
Všude kolem popsaných památek a zvláště v sousedství agory najdete množství půvabných kavárniček a taveren. Ačkoli jde především o turistická místa, s trochou snahy i tady najdete taková, kde se najíte a napijete za dobré ceny.
Město muzeí
Návštěvníci, kteří rádi vstřebávají starobylou atmosféru muzeí, si v řecké metropoli opravdu přijdou na své. Atény mají pro své hosty přichystaných osmadvacet muzeí nabízejících exkurzi od archeologických vykopávek přes starověké umění až po například divadelní rekvizity.
Pokud nemáte moc času a chcete pouze koncentrát toho nejlepšího, navštivte Národní archeologické muzeum. Jeho budova je tou nejdůležitější ze všech aténských muzeí. Zde jsou soustředěny nejvýznamnější památky země, takže tu stejně jako tisíce dalších lidí můžete obdivovat nádherné zlaté ornamenty z Mykén, půvabné mínójské fresky a další starověké skvosty. Daní za úžasný zážitek bývá někdy vskutku výrazný přetlak turistů toužících vstřebat zhuštěnou historii.
Mnohá z muzeí jsou v soukromém vlastnictví. To je i případ muzea kykladského a starořeckého umění Gulandris. Najdete ho kousek od Národních zahrad, přiléhajících ke čtvrti Plaka. Bylo postaveno na objednávku pro umístění rozsáhlé a nevyčíslitelné sbírky kykladského umění z rané doby bronzové. Průvodci vás určitě upozorní, abyste si neopomenuli všimnout elegance a jednoduché krásy mramorových sošek.
Soukromého majitele má i muzeum rodiny Benaki, vzdálené jen několik kroků od předchozího muzea. Nabízí pestrou všehochuť, kterou dokázal shromáždit syn zámožného obchodníka s bavlnou Antonio Benaki. Zvláště cenná je sbírka lidových krojů, antické, perské a koptské starožitnosti či dva originály od El Greka.
Na stejné ulici se můžete podívat i do byzantského muzea s nádhernými ikonami, mozaikami a sochami.
Dalším exemplářem, který byste neměli minout, je muzeum současné řecké a evropské malby. Zachycuje díla významných řeckých a evropských umělců.
Do stínu zahrad
Pokud se už rozhodnete navštívit zmíněná aténská muzea, můžete v přestávce mezi jednotlivými kolekcemi zajít do národních zahrad, u nichž se velká část muzeí nachází. Zahrady byly založeny a osázeny v polovině 19. století, kdy byly coby soukromý pozemek připojeny k tehdejšímu královskému paláci. Bylo zde zasázeno přes patnáct tisíc tuzemských i cizokrajných rostlin, mnohé se zachovaly dodnes. V první třetině dvacátého století se otevřely veřejnosti a teď představují zelený ostrov uprostřed zaprášených Atén. Ve městě, které má nejmenší zelenou plochu na obyvatele v Evropě (pouhé dva metry čtvereční), zcela určitě oceníte procházku mezi osvěžujícími fontánami, sochami a zelení. V zahradách také najdete botanické muzeum i příjemná místa, kde se můžete občerstvit.
Bohuslav Dvořák
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist