"Nebýt jejích politických svazků, pravděpodobně by mohla být nejpřednější countryovou zpěvačkou," napsal o Joan Baezové její někdejší spolupracovník, významný nashvillský producent a baskytarista Norbert Putnam. Většina amerických posluchačů si ji žánrově zařadila trochu jinak: spatřili v ní královnu folku. A to bylo Baezové teprve jednadvacet. "Byla tehdy tak nová, jako byl, řekněme, o tucet let později David Bowie" (The Rolling Stone).

Joan_Baezova.jpgÚsty Joan Baezové, která vystoupí v pondělí v pražské Lucerně, promlouvá občanská osobnost, plná starostlivosti o dnešní Ameriku.

Za svou vzali Baezovou i hippies včetně pořadatelů legendárního festivalu šedesátých let, Woodstocku. Dali jí největší honorář ze všech účinkujících. Zpívala tam v šestém měsíci, syna Gabriela porodila v prosinci 1969. I organizátoři filadelfské části Live Aid, olbřímího dobročinného dvojkoncertu v červenci 1985, zprostředkovaného televizí téměř celému světu (kromě Husákovy federace), si vybrali jako prvního muzikanta, kterého herec Jack Nicholson uvedl, Joan Baezovou. "Tohle je váš Woodstock," řekla a zazpívala gospel Amazing Grace.

Koho vhodnějšího mohli mít čeští odpůrci komunistické totality na své straně? A přesto někteří zjara 1989 odrazovali Václava Havla od Bratislavské lyry, kam ho Baezová pozvala do publika. Upozorňovali na její domnělé levičáctví. I když mírněji než jeden český zpěvák, jehož kdysi popuzovala vším; i dítětem, které prý okázale tahala po zájezdech. Povltavský slavík pro ni vylovil ze svých znalostí Hitlerův termín židobolševický intelektuál.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se