Základ daně je možné tímto způsobem snížit až o 300 tisíc korun.

Úspory v řádu tisíců korun


Neuplatnit tuto odčitatelnou položku by bylo skutečně škoda. Důvodem je fakt, že průměrná výše hypotéky překračuje částku jednoho milionu korun. U takového úvěru se suma ročních úroků pohybuje v řádu desetitisíců korun.

Kupříkladu u běžně dostupné úrokové sazby pro fixaci hypotéky na pět let (4,5 procenta) se suma zaplacených úroků v rané fázi úvěrového vztahu pohybuje minimálně okolo padesáti tisíc korun. Jen v nejnižším pásmu daně z příjmů ušetří podnikatel v takovém případě šest tisíc korun.

Pokud ale poplatník má takové příjmy, že se dostane do nejvyššího daňového pásma, ušetří na daních rázem 16 tisíc korun.

Jestliže ale někdo čerpal hodně vysokou hypotéku v objemu pěti a více milionů korun, kdy za rok zaplatil na úrocích alespoň 300 tisíc korun, úspory na daních z příjmů mohou u takového člověka dosáhnout až 96 tisíc korun.

Úvěry na bydlení


Mezi dominantní půjčky na bydlení nepatří jen hypotéky, ale i úvěry ze stavebního spoření. Ty svou velikostí sice v průměru nedosahují takové výše jako hypotéky, přesto by na ně lidé neměli zapomínat. Zmíněný limit 300 tisíc korun se přitom týká všech úvěrů na bydlení najednou. Dříve se rozlišovalo, zda šlo o úvěry ze stavebního spoření nebo hypotéky. V prvém případě mohla za zaměstnance vše vyřídit mzdová účtárna, a pokud se jednalo o hypotéku, bylo nutné podat daňové přiznání. Dnes může vše vyřídit mzdová účtárna. Kdo však nestihl do 15. února požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně, musí pro uplatnění odpočtu podat daňové přiznání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist