Kdo má zájem financovat dům či byt prostřednictvím hypotečního úvěru, nemusí se už několik let omezovat pouze na hypoteční banky. Stejnou službu těmto klientům poskytnou také stavební spořitelny. Jejich nabídka nejenže je plně konkurenceschopná, ale v některých aspektech spořitelny hypoteční banky i převyšují.
Stavební spoření a úvěry
Úvěry ze stavebního spoření a hypotéky si stále více konkurují, protože i klienti stavebních spořitelen stále častěji čerpají půjčky, které jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti (hypotékou).
"Klienti mají největší zájem o půjčku s názvem Hypoúvěr. Jedná se o úvěr s minimálním objemem ve výši 300 tisíc korun, kde je podmínkou zástava nemovitosti. Touto půjčkou je možné financovat až sto procent odhadní ceny nemovitosti," říká Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny. "Jen v uplynulém roce jsme poskytli 8400 těchto úvěrů v objemu 6,9 miliardy korun," dodává Vaněčková.
Velký zájem o hypoteční úvěry zaznamenává také Českomoravská stavební spořitelna. V široké nabídce této spořitelny jsou celkem tři půjčky, kde je podmínkou zástava nemovitosti. Klienti mohou čerpat buď úvěr Tophypo, Topkredit nebo Topkredit Plus. "Zájem klientů o tyto půjčky je značný. V celkovém objemu poskytnutých úvěrů připadalo v loňském roce na půjčky hypotečního typu více než 60 procent," konstatuje Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny.
Překlenovací úvěry
Pokud klienti chtějí pořídit nemovitost pomocí úvěru ze stavebního spoření, nejčastěji využijí překlenovací úvěr. Důvodem je, že ještě nemají dostatečně naspořeno, aby mohli získat řádný úvěr. U překlenovacího úvěru není podmínkou předchozí spoření, zájemce může půjčku získat jako nový klient.
Co je výhodnější
Úvěry ze stavebního spoření se zástavou nemovitosti mají proti klasickým hypotečním úvěrům některé přednosti, a to i přes svoji trochu složitější konstrukci. Půjčku ze stavebního spoření mohou klienti kdykoliv splatit bez penalizací, výhodou jsou i nižší poplatky za vedení účtu. Navíc vyřízení řádného úvěru ze stavebního spoření je u většiny spořitelen bezplatné.
Předností je i pevná úroková sazba. Zatímco u hypotečních úvěrů si lidé volí neměnný úrok jen na několik málo let (obvykle na pět let, je sice možné i na delší dobu, to ale nebývá úrokově příliš výhodné), u úvěru ze stavebního spoření má klient garanci neměnné sazby po celou dobu splácení. V některých případech ale i stavební spořitelny úrokovou sazbu fixují, a to na dobu šesti let.
Úrokové sazby bývaly u obou variant srovnatelné. To sice v řadě případů platí i dnes, na druhou stranu ale klasické hypotéky trochu "povyskočily" vzhůru, což úvěry ze stavebního spoření ještě dále zvýhodňuje.
U překlenovacího úvěru ze stavebního spoření je také předností, že po celou dobu jeho trvání má klient nárok na státní podporu, která dnes činí až tři tisíce korun ročně. Nárok na státní podporu zaniká až v okamžiku, kdy se překlenovací úvěr překlopí do řádného. To je po splnění několika podmínek. Jednou z nich je povinné naspoření alespoň 40 procent z cílové částky.
Právě povinnost dospořování a placení úroků z celé cílové částky u překlenovacího úvěru je zase nevýhodou této varianty, což některé klienty může od financování bydlení pomocí stavebního spoření naopak odradit.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist