Prvním z nich je přehled příjmů a výdajů, který musíte odevzdat své zdravotní pojišťovně a druhou povinností je přehled příjmů a výdajů určený správě sociálního zabezpečení. Zaměstnanci se o pojištění starat nemusí ani ve chvíli, kdy podávají takzvané společné zdanění manželů. Tyto povinnosti se hlavně týkají osob samostatně výdělečně činných.
Zdravotní pojišťovna
Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti se týká všech osob, které v daném kalendářním roce vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost, a to i těch, které tuto činnost vykonávaly při zaměstnání. Plátce zdravotního pojištění je povinen si pojistné sám vypočítat. Formulář tímto výpočtem každého vyplňujícího krok za krokem poměrně dobře provede.
Přehled pro vaši zdravotní pojišťovnu musí obsahovat výdělek za loňský rok a také částku, kterou by měl poplatník zaplatit na zdravotním pojištění. Porovnáním výsledné částky a celkové sumy záloh, jež podnikatel zaplatil na zálohách, se dostane k výsledku, zda má, nebo nemá povinnost doplatit pojistné. Pokud musí doplácet, je povinností příslušnou částku uhradit ve lhůtě pro podání formuláře - tedy do osmi dnů.
Pouze příjmy z podnikání
Pro zdravotní pojišťovnu je nutné vykázat pouze ty příjmy, které pocházejí z podnikání. Stranou zůstávají například příjmy z úroků z vkladů či samostatně daněné příjmy z pronájmu. Údaje z podnikatelova daňového přiznání z první přílohy však pro přehled pro zdravotní pojišťovnu nemusí stačit.
Pojistné se totiž odvádí i z některých příjmů, které se do přiznání neuvádějí. Patří sem například honoráře za příspěvky do médií. Jejich výše v jednom měsíci ale nesmí přesáhnout tři tisíce korun. Výše pojistného činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Vyměřovací základ představuje 50 procent z příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, po odpočtu výdajů. Osoba samostatně výdělečně činná je povinna odvést pojistné z dosaženého vyměřovacího základu, nejvýše však z maximálního vyměřovacího základu (je určen částkou 486 tisíc korun za kalendářní rok). Většiny lidí se však týká spíš otázka minimálního vyměřovacího základu osoby samostatně výdělečně činné. Ten je dvanáctinásobkem 50 procent průměrné měsíční mzdy. Je-li skutečně dosažený vyměřovací základ nižší než tento minimální, je podnikatel povinen odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu.
Vyjde-li výpočtem v Přehledu přeplatek a podnikatel nepožádá o jeho použití na úhradu záloh na pojistné v dalším období, považuje se odevzdání Přehledu za žádost o vrácení přeplatku. Případný nedoplatek pojistného je splatný do osmi dnů po podání daňového přiznání. Největší pozor je třeba si dát na početní a numerické chyby či opomenutí data nebo podpisu v příslušném místě. Velkou pozornost je potřeba věnovat stanovení výše záloh, které bude podnikatel následně měsíčně odvádět.
I když podnikatel vyplní přehled příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu, čeká na něj ještě další formulář. I tentokrát je to přehled příjmů a výdajů, určený je ovšem správě sociálního zabezpečení.
Lhůta pro jeho odevzdání je delší než u zdravotní pojišťovny. Podnikatel má celý měsíc na to, aby ho vyplněný odevzdal poté, co podal daňové přiznání.
Zbývá ještě měsíc
Pokud odevzdá přiznání do 2. dubna, musí přehled sociálního pojištění za rok 2006 odevzdat do 2. května. Duben totiž končí sobotou a termín odevzdání se tak prodlužuje do následujícího pracovního dne, tedy pondělí.
Přehled příjmů a výdajů pro sociální správu je obdobný jako pro zdravotní pojišťovnu. I v tomto případě podnikatel sepíše příjmy a výdaje z podnikání v loňském roce. Ze zisku si pak spočítá výši odvodu a výsledek porovná s částkou, kterou již zaplatil.
Podle platné právní úpravy se pojistné stanoví jako 29,6 procenta z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem je částka stanovená jako 50 procent z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Výše vyměřovacího základu maximálně může činit částku 486 tisíc korun.
Má-li dle výpočtu na sociálním pojištění nedoplatek, musí jej uhradit do osmi dnů. Jestliže na zálohách zaplatil více, než byla jeho povinnost, správa sociálního zabezpečení buď přeplatek vrátí, nebo o něj případně sníží budoucí povinné platby.
Stejně jako vloni i letos platí, že si podnikatelé musí formulář sami vyzvednout na správě sociálního zabezpečení nebo si jej stáhnout na webových stránkách www.ossz.cz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist